Șahista constănțeană Maria Anghel va participa la Europenele de juniori

Șah / Campionatele Europene pentru juniori

Sport 17 Octombrie 2014 / 00:00 434 accesări

Șahul constănțean va fi reprezentat la Campionatele Europene pentru juniori de la Batumi (Georgia) de Maria Anghel (10 ani), sportivă legitimată la Palatul Copiilor și antrenată de Claudiu Iordache. Ea a avut un an 2014 plin de realizări, devenind vicecampioană națională la șah clasic și blitz, la categoria de vârstă 10 ani, și campioană națională școlară la 11 ani.

De asemenea, în vară a participat la Campionatul Național pe echipe (14 ani) unde, împreună cu colega ei de club Andreea Panainte, a ocupat locul al doilea la șah rapid și locul al treilea la clasic și blitz, deși echipa constănțeană a fost incompletă. Cu această ocazie, Maria Anghel s-a confruntat cu sportive superioare ei ca vârstă pe care le-a dominat și a câștigat partide foarte grele. La Festivalul Internațional de Șah de la Timișoara a ocupat primul loc la jucători având coeficientul ELO sub 1700, după ce le-a învins pe campioana națională la 16 ani, Alexandra Ciungan, și pe campioana la 14 ani, Emilia Coman. Maria a obținut în acest an norma de categoria întâi, la turneul internațional de seniori „Trofeul Litoralului”, de la Eforie. În urma acestor rezultate, ea a obținut calificarea pentru Campionatele Mondiale de juniori de la Durban (Africa de Sud) și pentru Campionatele Europene de la Batumi.

ZECE PARTIDE TRANSMISE ÎN DIRECT DE LA CM DE JUNIORI

În perioada 18-30 septembrie 2014, Maria Anghel a jucat în primele zece mese la Campionatele Mondiale de juniori de la Durban, unde nouă dintre cele 11 partide jucate au fost transmise în direct, în toată lumea, datorită poziției fruntașe ocupate în clasament. În ultima partidă a pierdut în fața lui Caglar Sila (Turcia), astfel că a terminat competiția pe locul 24, iar adversara ei a încheiat pe locul 6. Adversara Mariei a urcat șapte locuri după această victorie, iar Maria a pierdut zece locuri, în condițiile în care înaintea ultimei runde erau vecine de clasament!

„Sperăm că experiența acumulată la acest turneu, în partidele disputate împotriva campioanelor Indiei, Chinei, Rusiei și Canadei, pe unele învingându-le categoric, își va arăta roadele la Europenele de juniori de la Batumi, unde Maria este favorita nr. 11. Ocupanta locului 4 în lume, Song Yuxin, campioana Chinei, a pierdut la Mondiale numai în fața Mariei Anghel și a campioanei din India, care a obținut și titlul mondial. Maria Anghel are șanse reale la ocuparea unui loc în primele cinci, datorită experienței căpătate în confruntările dure de la Mondiale, dar și valorii inferioare a competiției europene comparativ cu Campionatul Mondial”, a declarat profesorul Claudiu Iordache.

Lotul României pentru Europenele de juniori cuprinde 17 tineri şahişti, în ordinea categoriilor de vârstă: Iulian Anghel (categoria U8, sub opt ani), Ioana Chicăroşie (U8), Maria Anghel (U10), Dragoş Antonică (U10), Miruna Lehaci (U10), Mihnea Ogneanu (U10), Mircea Ţălu (U12), Denisa Bucur (U12), David Gavrilescu (U12), Victor Văşieşiu (U14), Andreea Stanciu (U14), Emilia Coman (U14), Andrei Dolana (U16), Diana Ciungan (U16), Ştefan Tomici (U18), Ioana Cîrlig (U18), Daria Vişănescu (U18).