Andra, cea mai bună solistă a anului

Monden 23 Decembrie 2009 / 00:00 911 accesări

Îndrăgita solistă Andra a primit trofeul secţiunii “Interpreţi vocali” în cadrul galei „Zece pentru Romania 2009”. Evenimentul s-a desfăşurat luni-seara, la Ateneul Român din capitală. Pe locul secund în clasamentul celor mai buni interpreţi vocali din România s-a clasat cântăreaţa de muzică populară Irina Loghin, iar pe locul trei, Ştefan Bănică Jr.. În Top 10 au intrat şi Fuego (locul 4), Maria Ciobanu (locul 5), Nicolae Furdui Iancu (locul 6), Sofia Vicoveanca (locul 7), Maria Dragomiroiu (locul 8), Petrică Mitu Stoian (locul 9) şi Ionuţ Dolănescu (locul 10). La categoria „Actori”, prima poziţie i-a revenit lui Florin Piersic, Alexandru Arşinel s-a clasat pe locul 2, iar Gheorghe Dinică, pe 4. La secţiunea “Oraşe”, supremaţia o deţin Constanţa şi Cluj-Napoca, la “Oameni de afaceri”, Ion Ţiriac, iar la “Sportivi”, Adrian Mutu. Performanţele obţinute de elevii constănţeni de la Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” au adus la malul mării şi trofeul la capitolul “cel mai bun liceu”. Cel mai bun jurnalist al anului a fost desemnat Mircea Badea, cel mai bun brand a fost considerat Borsec. Trofeul de excelenţă „Zece pentru România 2009” le-a fost decernat lui Ioan Savu şi lui Dumitru Dincă, participanţi la Revoluţia din 1989. Aceleaşi distincţii pentru întreaga lor carieră au fost acordate istoricului Lucian Boia, sportivului Ivan Patzaichin, antrenorului Octavian Belu, actriţei Olga Tudorache, sportivei Iolanda Balaş Soter, academicianului neurochirurg Leon Dănăilă şi lui Ion Diaconescu, fost preşedinte al PNŢ şi al Camerei Deputaţilor.