Andreea Grecu, pe podium în Cupa Europei la bob feminin

Sport 27 Ianuarie 2017 / 18:33 1168 accesări
Andreea Grecu (dreapta) și Maria Constantin au fost piloții celor două echipaje ale României clasate pe locurile 3 și 4 la Winterberg

Echipajul de bob feminin al României, format din Andreea Grecu (o atletă legitimată la CS Farul Constanța) şi Erika Halay, a obţinut medalia de bronz în cadrul concursului de la Winterberg (Germania), etapă din Cupa Europei la bob. Cele două sportive din România s-au clasat pe locul 3, la doar o secundă diferenţă faţă de ocupantele locului 1, britanicele Mica McNeill și Montell Douglas.

Locul 4 a fost obţinut tot de un echipaj al României, format din Maria Constantin şi Olivia Vild. La această etapă a Cupei Europei a participat şi un al treilea echipaj tricolor, Daniela Gheauş - Teodora Vlad, care s-a clasat ultimul. Competiţia a avut la start 10 echipaje, din Marea Britanie, România, Germania, Rusia şi Elveţia.

Cele trei echipaje de bob feminin, antrenate de Paul Neagu şi Cezar Popescu, vor reprezenta România şi la Campionatele Mondiale de bob pentru juniori, care se desfăşoară tot la Winterberg, la sfârșitul acestei săptămâni.