Andrei Pavel, învins şi la dublu la Australian Open

Sport 21 Ianuarie 2008 / 00:00 672 accesări

După ce a fost eliminat în proba de simplu de la Australian Open încă din primul tur, Andrei Pavel a părăsit ieri şi întrecerea de la dublu. Constănţeanul, care a făcut pereche cu suedezul Thomas Johansson, a fost eliminat de dublul polonez Fyrstenberg / Matkowski (favoriţi nr. 11) în turul secund, după trei seturi, scor 6-7(3), 7-6(5), 4-6. Pe tabloul feminin de simplu, favorita principală, Justine Henin, s-a calificat în sferturile de finală, cu un dublu 6-2, după ce a trecut de Hsieh Su-Wei, o jucătoare venită din calificări. În sferturi, Henin o va întîlni pe Maria Sharapova, care a spulberat-o pe Elena Dementieva, cu 6-2, 6-0. Nici Serena Williams nu a avut mari probleme în a trece de optimi, învingînd-o cu 6-3, 6-4 pe Nicole Vaidisova, într-un meci în care cehoaica a dat semne că ar putea să-i pună probleme Serenei doar în finalul setului secund. În schimb, poloneza Agnieszka Radwanska a produs surpriza, trimiţînd-o acasă pe a doua jucătoare a lumii, rusoaica Svetlana Kuznetsova. Radwanska, aflată pe locul 28 WTA, s-a impus în două seturi, 6-3, 6-4.

Meciul sfîrşitului de săptămînă l-a avut însă în prim-plan pe favoritul principal al competiţiei masculine, Roger Federer, care a fost la un pas să fie eliminat încă din turul al treilea al turneului. Elveţianul s-a impus în duelul cu Janko Tipsarevici la capătul unei partide maraton, încheiată după cinci seturi, 6-7(5), 7-6(1), 5-7, 6-1, 10-8. Dacă Federer evitat eliminarea, finalistul de anul trecut, Fernando Gonzalez, s-a oprit în turul al treilea, cedînd cu 2-6, 7-6, 3-6, 1-6 în faţa croatului Marin Cilic. În schgimb, Jarkko Nieminen, Jo-Wilfried Tsonga şi Mihail Iujnîi s-au calificat, duminică, în sferturi. Finlandezul Nieminen, cap de serie nr. 24, s-a impus în optimi, cu scorul de 3-6, 7-6 (9/7), 7-6 (11/9), 6-3, în faţa germanului Philipp Kohlschreiber, al 29-lea favorit. Jo-Wilfried Tsonga (Franta) l-a învins, cu scorul de 6-2, 6-7 (5/7), 7-6 (8/6), 6-3, pe francezul Richard Gasquet, cap de serie nr. 8. Rusul Mihail Iujnîi, cap de serie nr. 14, s-a impus, scor 7-6 (7/2), 6-3, 6-1, în faţa compatriotului său Nikolai Davidenko, al patrulea favorit. Şi numărul doi mondial, Rafael Nadal, s-a calificat în sferturi, după ce adversarul său, Paul-Henri Mathieu, s-a retras în setul secund din cauza unei accidentări la mînă.

În competiţia rezervată junioarelor, constănţeanca Simona Halep a trecut în primul tur de sîrboaica Milana Spremo, cu 6-0, 6-3, în timp ce Alexandra Damaschin (0-6, 4-6 cu Brengle) şi Robert Coman (2-6, 4-6 cu Harrison) au fost eliminaţi.