Anglia - Italia, primul rezultat de 0-0

Sport 25 Iunie 2012 / 00:00 350 accesări

Partida dintre Anglia şi Italia, ultimul sfert de finală de la EURO 2012, disputată duminică seară, la Kiev, este prima încheiată cu scorul de 0-0 după cele 90 de minute regulamentare de joc. În meciurile din grupe şi în primele trei partide din sferturi, niciun rezultat de 0-0 nu a fost înregistrat, acest lucru fiind o premieră pentru turneul final continental în formula cu 16 echipe. Din 1996, din Anglia, de când Campionatul European are 16 echipe la turneul final, a fost mereu cel puţin un 0-0 în prima fază. La EURO 2008, în Elveţia şi Austria, a fost înregistrată o singură remiză “albă”, în meciul România - Franţa. În 1988, în Germania, nu a fost niciun 0-0 în prima fază, dar atunci competiţia se rezuma la două grupe de patru echipe, adică mai puţin de jumătate de meciuri ca la EURO 2012.

Duelul dintre Anglia şi Italia s-a decis după executarea loviturilor de departajare, deoarece nici în cele 30 de minute de prelungiri nu s-a marcat. Câştig de cauză a avut în cele din urmă Italia, care s-a impus cu 4-2, şi va înfrunta joi, în semifinale, la Varşovia, Germania. În prima semifinală, programată miercuri, la Doneţk, Portugalia va întâlni Spania.