Antoanela Manac şi Răzvan Grădinaru au obţinut zece medalii la CN de înot pentru juniori

Sport 23 Decembrie 2008 / 00:00 769 accesări

Micuţii înotători Antoanela Manac (Palatul Copiilor - CS Farul) şi Răzvan Grădinaru (Palatul Copiilor) au încheiat anul competiţional 2008 pe podium. Cei doi sportivi au reuşit, la sfîrşitul săptămînii trecute, să cîştige nu mai puţin de zece medalii la Campionatul Naţional de înot în bazin acoperit, desfăşurat la Baia Mare. Trei dintre ele au fost adjudecate de Manac (antrenor Nicolae Coteţ), care a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului la 100 m liber şi pe cea de-a treia în probele de 50 m liber şi 400 m liber. Vedeta delegaţiei constănţene prezente la Baia Mare a fost Răzvan Grădinaru, care la doar 13 ani a reuşit să cîştige admiraţia oficialilor Federaţiei Române de Nataţie şi Pentlaton Modern după ce a stabilit un nou record naţional la 100 m bras şi a fost foarte aproape să-l doboare şi pe cel de la 50 m fluture. Sportivul antrenat de Anca Buzbuchi a oprit cronometrul la 1 minut, 11 secunde şi 46 de sutimi în proba de 100 m bras, cu o secundă şi 14 sutimi mai puţin decît vechiul record stabilit în 1988 (1:12:60). În plus, nu a ratat podiumul în niciuna dintre cele şapte probe în care a plonjat. S-a impus în cinci probe, cîştigînd aurul la 100 m bras (1,11:46), 200 m bras (2,39:61), 50 m fluture (28:31), 100 m fluture (1,03:20) şi 200 m mixt (2,25:87), a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului la 50 m liber (27:27) şi pe cea de-a treia la 100 m spate (1,09:63). „Sîntem foarte mulţumiţi de tot ceea ce a realizat Răzvan în acest an şi ne bucurăm de aprecierile celor din Federaţie. La anul va trece la juniori şi sperăm să putem obţine rezultate bune ca şi pînă acum”, a declarat Anca Buzbuchi, antrenoarea înotătorului.