Antrenament cu public pentru BC Farul

Baschet (m) / Divizia B, Seria a 2-a, etapa a 7-a: BC FARUL CONSTANŢA - PHOENIX GALAŢI 95-31

Sport 20 Februarie 2012 / 00:00 511 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a început în forţă noul an, obţinând, sâmbătă, pe teren propriu, o victorie categorică în confruntarea cu Phoenix Galaţi, din etapa a 7-a a Seriei 1 a Diviziei B la baschet masculin, scor 95-31 (19-10, 28-8, 27-4, 21-9). Diferenţa de valoare şi de experienţă dintre componenţii celor două echipe s-a observat din primele minute, Farul distanţându-se rapid la 15-0, însă primul sfert, încheiat 19-10 pentru constănţeni, a fost cel mai echilibrat. Farul şi-a îngenuncheat adversara în următoarele trei parţiale, în care nu a mai primit decât 21 de puncte în 30 de minute, perioadă în care a reuşit şi câteva faze gustate pe deplin de cei aproximativ 100 de suporteri veniţi la Sala Tomis. „Am jucat bine, dar se putea şi mai bine. Nu a fost o partidă grea şi am făcut o bună verificare pentru partidele care vor urma. S-a cunoscut şi aportul noilor veniţi, Stănescu şi Popa. Adevăratul potenţial îl vom vedea însă în partidele cu Chiajna şi CSU Galaţi“, a declarat la final antrenorul Costel Cernat.

Pentru BC Farul au evoluat: Stănescu - câte 22p (1x3p), Pop 22p, Drăguş 15p, Filip 14p, Popa 8p, Olteanu 6p (2x3p), Gavriliu 6p, Ilie 2p, Grecu, Dănilă.