Antrenament cu public pentru CVM Tomis

Volei (m) / DA1-12: Rapid Bucureşti - CVM Tomis Constanţa 0-3

Sport 15 Decembrie 2008 / 00:00 545 accesări

În prima etapă din returul Diviziei A1 la volei masculin, CVM Tomis Constanţa a evoluat, în deplasare, pe terenul unei noi promovate, Rapid Bucureşti. Ca şi în urmă cu o săptămînă, la Bacău, campioana s-a impus în număr minim de seturi, 3-0 (25-16, 25-21, 25-16), fără să forţeze prea mult. Şi tot ca în partida cu Ştiinţa, antrenorul Stelio De Rocco a utilizat titularii numai în primul set: Firpo - Miseikis, Began, Brinkman, Ashlei, Daivison şi Tănăsescu - libero. În componenţa Toronyai - Lică, Milotin, Macovei, Ashlei, Voinea şi Tănăsescu libero, Tomis s-a „încălzit” mai greu în parţialul al doilea, iar gazdele au condus cu 6-1, 8-2 şi 15-10! Pe serviciul lui Voinea, constănţenii au întors rezultatul la 16-15, apoi meciul a curs în direcţia aşteptată de toată lumea. Ultimul set, în care Daivison a revenit în teren, în locul lui Ashlei, a fost setul... aşilor, Tomis reuşind opt, dintre care patru numai Lică! „Am fost puţin relaxaţi, iar în setul al doilea am intrat mai greu în joc. A fost un exerciţiu bun să recuperăm un dezavantaj destul de important”, a declarat Laurenţiu Lică. „Un antrenament bun, chiar dacă nu am putut fi concentraţi sută la sută. Important e că ne-am atins scopul şi am obţinut victoria”, consideră Florin Voinea. „A fost o simplă formalitate, doar în setul doi am avut cîteva probleme, dar Voinea a servit foarte bine şi am revenit. Important este că nu avem accidentaţi”, a spus antrenorul Stelio De Rocco. Pentru giuleşteni, antrenaţi de Aurel Ioniţă, au evoluat: Zadorojnai - Oancea, M. Pavel, I. Ion, Bala, Marinca şi Dănălache - libero (au mai jucat: Ciosa şi Armeanu). Au arbitrat: Aleodor Nastac (Rm. Vîlcea) şi Florin Dimachi (Galaţi). Celelalte rezultate: Remat Zalău - Unirea Dej 3-1; U. Cluj - Dinamo Bucureşti 0-3; Ştiinţa Bacău - VCM Piatra Neamţ 1-3; Steaua Bucureşti - Explorări Baia Mare 1-3. Meciul Constam Buzău - Torpi Tg. Mureş se va disputa pe 17 decembrie.

Voleibaliştii constănţeni pleacă astăzi în Olanda

După meciul de sîmbătă, din Sala “Giuleşti”, campionii au rămas în Bucureşti, antrenîndu-se ieri în Sala Regimentului de Gardă. În această dimineaţă este programată plecarea spre Olanda: cu avionul pînă la Koln, apoi cu autocarul spre Doetinchem. Partida retur dintre Orion şi CVM Tomis va avea loc miercuri, de la ora 21.00, ora României.