Antrenorul secund al naţionalei SUA a decedat

Sport 11 Octombrie 2006 / 00:00 658 accesări

Antrenorul secund al echipei naţionale de fotbal a Statelor Unite ale Americii, Glenn Myernick, a decedat, luni, după ce în urmă cu cîteva zile suferise un atac cardiac, a anunţat Federaţia Americană de Fotbal. Myernick, în vîrstă de 51 de ani, care a fost secundul selecţionerului Bruce Arena la ultimele două ediţii ale Cupei Mondiale, a fost victima unei crize cardiace, vineri, în timp ce alerga în apropierea locuinţei sale din Colorado. Spitalizat la secţia de terapie intensivă a spitalului din Colorado, Myernick nu şi-a mai recăpătat cunoştinţa şi a decedat luni. Glenn Myernick a fost adjunctul lui Arena începînd cu 2002 şi a condus reprezentativa olimpică a SUA în preliminariile pentru JO din 2004. Myernick ocupa în continuare funcţia de antrenor secund la naţională, deşi Bruce Arena şi-a dat demisia după turneul final al Cupei Mondiale din Germania.