Argentina - Brazilia, finala mult aşteptată la Copa America

Sport 13 Iulie 2007 / 00:00 549 accesări

Echipa naţională a Argentinei s-a calificat, joi dimineaţă, în finala Copei America, după ce a dispus de reprezentativa Mexicului cu scorul de 3-0. Golurile Argentinei au fost marcate de Heinze (min. 45), Messi (min. 61) şi Riquelme (min. 66-pen.). Prima repriză a fost una echilibrată, dar la cabine argentinienii au intrat cu un avantaj minim graţie reuşitei fundaşului Heinze, care a fructificat cu un procedeu demn de galele Lokal Kombat lovitura liberă executată de Riquelme. Noul Maradona, Messi, a lovit decisiv în min. 61, înscriind printr-o execuţie de toată frumuseţea, scorul final fiind stabilit de Riquelme, şase minute mai tîrziu, din penalty.

Au evoluat formaţiile - Argentina (antrenor Alfio Basile): Abbondanzieri - J. Zanetti, R. Ayala, G. Milito, Heinze - Mascherano, Veron (79 Gago), Cambiasso, Riquelme (87 Aimar) - Tevez (79 Palacio), Messi; Mexic (antrenor Hogo Sanchez): O. Sanchez - Castro, Rafa Marquez, Magallon, Pinto - Torrado (46 Bravo), Correa (83 Pineda), Arce, Guardado - Castillo, Cacho (46 Medina).

Aşadar, conform aşteptărilor, Argentina va întîlni în ultimul act al competiţiei deţinătoarea titlului, Brazilia. Finala dintre Argentina şi Brazilia, care va avea loc duminică noapte, este o reeditare a ediţiei anterioare, din 2004, atunci cînd brazilienii s-au impus, după loviturile de departajare, cu 6-4.