Argentina e noua campioană mondială, după una din cele mai frumoase finale de campionat mondial

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 18 Decembrie 2022 / 19:57 1296 accesări

Argentina este campioana lumii, după o victorie dramatică la penaltiuri cu Franța.

Selecţionata Argentinei a cucerit al treilea său titlu mondial după ce a învins Franţa cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, duminică seara, în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, în care scorul a fost egal, 3-3 (2-0, 2-2), la capătul prelungirilor, pe Lusail Stadium din Al Daayen,în fața a 89 de mii de spectatori.

Argentinienii au dominat meciul până în minutul 80. Au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Lionel Messi (minutul 23, penalty) și Angel Di Maria (minutul 36), însă francezii au egalat în doar două trei minute, prin dubla lui Kylian Mbappe (minutul 80 din penalty, minutul 82).

Prima repriză a prelungirilor a fost echilibrată până spre final. Argentina a avut trei mari ocazii de a înscrie în minutele 104 și 105, însă scorul a rămas egal. Sud-americanii au preluat din nou avantajul în minutul 109, prin golul lui Lionel Messi. Franța a egalat din nou din penalty, în minutul 118, transformat de Mbappe. În minutul 123, ambele echipe au avut ocazii mari de a înscrie, însă s-a ajuns la exacutarea loviturilor de departajare.

Kylian Mbappe a execuat primul pentru francezi și a înscris. Pentru argentinieni, a bătut Messi, care a înscris tehnic. Kingsley Coman a ratat a doua lovitură pentru francezi. Paolo Dybala a transformat pentru Argentina, care a preluat conducerea. Franța a ratat din nou prin Aurelien Tchouameni, iar sud-americanii s-au distanțat la două goluri, după ce Paredes a transformat. Gabriel Montiel a înscris penalty-ul decisiv. iar Argentina s-a impus.

După victoria de astăzi, Argentina și-a trecut a treia Cupă Mondială în palmares. Sud-americanii au câștigat edițiile din 1978 și 1986 și au ajuns în alte trei rânduri în finală, în 1930, 1990 și 2014. Kylian Mbappe, prin tripla de astăzi, și-a adjudecat titlul de golgheter, cu opt goluri, urmat de Lionel Messi cu șapte.