Argentina, eliminată în sferturi la Copa America

Sport 18 Iulie 2011 / 00:00 419 accesări

Copa America, la fotbal, competiţie ajunsă la a 43-a ediţie, a consemnat, ieri, eliminarea reprezentativei ţării gazdă, Argentina, de către Uruguay, într-o partidă disputată la Santa Fe, pe stadionul Estanislao Lopez, supranumit şi “Cimitirul Elefanţilor”. Eroul meciului a fost portarul Fernando Muslera, care a apărat la loviturile de departajare penalty-ul executat de Carlos Tevez, jucătorul lui Manchester City fiind singurul care a ratat de la punctul cu var. În vârstă de 25 de ani, Muslera este născut la Buenos Aires. „Am crescut în Uruguay, deci sunt uruguayan. Am făcut un meci de vis. Suntem foarte fericiţi”, a spus Muslera după meci. Uruguay a deschis scorul, prin Diego Perez, în min. 5, iar Higuain a egalat în min. 17. Cum până la finalul timpului regulamentar de joc, dar ţi al prelungirilor, nu s-a mai marcat, scorul a rămas egal, 1-1, astfel că echipa calificată în semfinală s-a decis după executarea la loviturile de departajare. Uruguay s-a impus cu 5-4. În duelul dintre Uruguay şi Argentina, Diego Perez (min. 38) şi Javier Mascherano (min. 86) au fost eliminaţi. În penultimul act al competiţiei, Uruguay va înfrunta Peru, pe 20 iulie, de la ora 3.45. În sferturi, Peru a eliminat Columbia, după prelungiri, cu 2-0 (Lobaton 102, Vargas 112).