Aritz Aduriz a intrat în istoria naționalei Spaniei

Sport 13 Noiembrie 2016 / 19:34 510 accesări
Aritz Aduriz a jucat primul său meci pentru naționala de seniori a Spaniei abia la vârsta de 29 de ani!

Aritz Aduriz, atacantul naționalei Spaniei și al echipei Athletic Bilbao, a marcat un gol pentru echipa antrenată de Julen Lopetegui, în meciul cu Macedonia, și a devenit, la 35 de ani, 9 luni și o zi, cel mai vârstnic marcator din istoria naționalei care devenea campioană mondială în 2010. El a început din postura de rezervă meciul cu Macedonia, din preliminariile Campionatului Mondial ediția 2018, dar a intrat pe teren în minutul 60, în locul lui Alvaro Morata, la scorul de 1-0 pentru formația iberică, și a punctat în minutul 85, din pasa lui David Silva. Recordul precedent îi aparținea ui Jose Maria Pena, cu golul marcat pe 30 noiembrie 1930 împotriva Portugaliei, la vârsta de 35 de ani și 225 de zile.

După ce a participat cu Spania la Campionatul European din Franța, unde echipa lui Vicente del Bosque a fost eliminată de Italia, în optimi, Aduriz a fost convocat și de noul selecționer, Julen Lopetegui, poate și grație celor cinci goluri înscrise în Europa League, într-o singură partidă, pe 3 noiembrie.

Internaționalul spaniol a intrat acum zece zile și în istoria UEFA Europa League, după ce a reuşit să marcheze cinci goluri în victoria obținută de Athletic Bilbao în fața belgienilor de la Genk, scor 5-3. Atacantul în vârstă de 35 de ani a devenit astfel primul jucător din istoria UEL, din 2009 până în prezent, care înscrie de cinci ori într-un singur meci și, totodată, cel mai în vârstă jucător din istoria fotbalului care marchează de cinci ori într-o competiție europeană.