Arsen Mustafa a început cu dreptul CE de box pentru juniori

Sport 27 Iunie 2012 / 00:00 457 accesări

Singurul constănţean care participă la Campionatele Europene de box pentru juniori (sportivi de 15-16 ani), de la Sofia (Bulgaria), a reuşit o victorie în meciul său de debut. Arsen Mustafa (sportiv legitimat la CS Farul, antrenor Mihai Constantin) l-a învins prin inferioritate în repriza a doua pe Edin Sejdinovic (Slovenia) şi s-a calificat în sferturi de finală. În meciul decisiv pentru obţinerea unei medalii mondiale la categoria 57 kg, Mustafa îl va întâlni, astăzi, pe Shamil Ibrahimzade (Azerbaidjan). S-a mai calificat în sferturi şi Sorin Claudiu Dobondi (52 kg), care l-a învins la puncte (17-8) pe James Cleary (Irlanda). Următorul său adversar este Vitali Solyanik (Ucraina). Vasile Suciu (48 kg) şi Alexandru Giurgea (50 kg) au pierdut primul meci şi au fost eliminaţi din competiţie, în timp ce Ninel Gheorghe (63 kg), Andrei Arădoaie (70 kg) şi Leonard Nicolae (75 kg) au boxat aseară.