Arsenal Inel II, eliminată din Cupa României la minifotbal

Sport 29 Iunie 2013 / 00:00 623 accesări

La Piatra Neamţ a început, vineri, ediţia a patra a Cupei României la minifotbal, la care participă 52 de echipe din întreaga ţară, record pentru a doua competiţie din minifotbalul românesc. Reprezentanta judeţului Constanţa, Arsenal Inel II, este deja eliminată din competiţie după ce a pierdut cele două meciuri jucate în prima zi: 0-1 cu Revine Suceava şi 3-5 cu Serusi Iaşi (pentru constănţeni au marcat Ripert Parfait, Robert Pîrvu şi Matei Caracostea). Meciul de sâmbătă cu GS Mobile Focşani este doar unul de palmares, pentru că Arsenal Inel II nu mai are şanse de calificare în optimi, acolo unde vor ajunge câştigătoarele celor 13 grupe şi cele mai bune trei echipe de pe locul secund. „Şansa noastră a fost în primul meci, pe care l-am dominat, dar nu am putut să marcăm, nici măcar din cele două lovituri de la 9 metri pe care le-am avut în prima repriză, la 0-1. Apoi, echipa din Iaşi a fost mai bună, aşa că... noi venim acasă”, a declarat Tudor Miron, organizatorul Cupei „Friends”. În alt meci jucat vineri, Iaşiul a învins Focşaniul cu 4-0. Semifinalele şi finala Cupei României sunt programate duminică.

Pe terenul bazei sportive „Friends” din Constanţa (b-dul Aurel Vlaicu, vizavi de Silozul Traian) continuă, la sfârşitul acestei săptămâni, faza eliminatorie a turneului de consolare al Cupei „Friends” la minifotbal, denumit „Cupa de vară”. Iată meciurile retur din cadrul sferturilor de finală, programate duminică: Juventus - Auto Garage (ora 18.00; în tur: 0-3); Blue Team - Triumf (ora 19.00; în tur: 6-10). Returul dintre Club Auto Tomis şi Macul Roşu (în tur: 1-8) se dispută marţi, de la ora 21.00. Easy este deja calificată în semifinale, după 12-1 cu Excelsior.