AS Star Farul 2017 Constanţa, pe locul 4 în turneul de la Braşov

Sport 30 Decembrie 2018 / 10:03 1734 accesări

AS Star Farul 2017 Constanţa

Fintrans a câştigat turneul de la Braşov (sursa foto: Facebook Turneul Vedetelor Acerbis Brasov)

Turneul „Vedetelor Acerbis 2018”, întrecere de fotbal în sală ajunsă la a 14-a ediţie, s-a încheiat sâmbătă seară, în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi” din Braşov. Formaţia AS Star Farul 2017 Constanţa, dirijată de pe margine de Mihai Guliu şi Cristi Costea, a încheiat competiţia pe poziţia a patra, după ce a cedat în ultimele două jocuri. În semifinale, Star Farul 2017 a fost învinsă de la scor de Fintrans, cu scorul de 6-1, golul de onoare fiind marcat de Mimi Stoica, în momentul în care echipa care a şi câştigat turneul conducea cu 3-0. În cealaltă semifinală, Alstadt a eliminat-o pe Acerbis, după 2-2 la finalul timpului regulamentar de joc şi 2-1 la loviturile de departajare.

În finala mică, Star Farul 2017 a pierdut întâlnirea cu Acerbis, scor 5-7, după 4-4 la pauză, formaţia constănţeană ratând mai multe ocazii în repriza a doua atunci când s-a aflat în avantaj, scor 5-4. Pentru Star Farul 2017 au înscris Mimi Stoica 2, Ionuţ Pană, Ionuţ Florea şi Ionel Păun.

În finala mare, Fintrans a depăşit-o pe Alstadt la loviturile de departajare, cu scorul de 4-3, la finalul timpului regulamentar de joc scorul fiind egal, 0-0.

În turneul de la Braşov, lotul AS Star Farul 2017 Constanţa, formaţie sponsorizată şi la acest turneu de Tolil Company, a fost alcătuit din următorii jucători: Cristian Siminicianu şi Vasile Traşcă - portari, Dumitru „Mimi” Stoica (a coupat locul 2 în clasamentul golgheterilor, cu 9 goluri marcate, după Tiberiu Ghioane, autor a 10 goluri), Ionuţ Pană, Ionuţ Florea, Ionel Păun, Claudiu Dragu, George Tomescu, Marian Şotârcă, Cosmin Ghenciu, Iulian Carabela şi Gheorghe Popescu.