Astra a câştigat şi Supercupa României

Fotbal / Supercupa României-Timişoreana: STEAUA BUCUREŞTI - ASTRA GIURGIU 1-1, 3-5 la loviturile de departajare

Sport 12 Iulie 2014 / 00:00 520 accesări

Vineri seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, Steaua Bucureşti (campioana en titre) şi Astra Giurgiu (deţinătoarea Cupei României) au reeditat duelul din finala Cupei României. Prima repriză nu a fost una bogată în faze de poartă, dar ultimul minut a adus deschiderea scorului. Cristi Tănase i-a pasat lui Chipciu, iar acesta a şutat perfect, la colţul lung, fără speranţe pentru Silviu Lung jr., care a scos mingea din plasă. Steaua a încercat să-şi menţină avantajul minim, dar Astra a reuşit egalarea în repriza a doua, prin Gabi Enache, în min. 74, cu o frumoasă lovitură de cap. Au urmat prelungirile, în care tabela de marcaj nu s-a modificat, cu toate că au fost ocazii la ambele porţi, cel mai aproape de gol fiind Fatai (în min. 99) - pentru Astra şi Chipciu (în min. 102) - pentru Steaua. Şi astfel s-a ajuns, din nou, la loviturile de departajare, unde au marcat V. Găman, Takayuki Seto, J. Morais, Laban şi Budescu - pentru Astra, respectiv Keşeru, Pârvulescu şi Latovlevici - pentru Steaua. A ratat: L. Filip (Steaua). Istoria din finala Cupei României s-a repetat şi Astra a obţinut un nou trofeu.

Rezultat final: Steaua Bucureşti - Astra Giurgiu 1-1 (Chipciu 45 / Enache 74), 3-5 la loviturile de departajare.

Au evoluat - Steaua (antrenor Constantin Gâlcă): Arlauskis - Râpă, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepeliţă, L. Filip - Chipciu, N. Stanciu (75 Pârvulescu), Cr. Tănase (cpt.) - G. Iancu (72 Keşeru); Astra (antrenor Daniel Isăilă): S. Lung jr. - Yahaya, Ben Youssef, V. Găman, J. Morais - Laban, Takayuki Seto - G. Enache, Budescu (cpt.), M. Cristescu (46 De Amorim) - Bukari (46 Fatai). Cartonaşe galbene: Szukala, Prepeliţă, Chipciu, Râpă, Keşeru / Ben Youssef, J. Morais, Laban, Takayuki Seto. Meciul a fost arbitrat la centru de Alexandru Tudor.