Astra Giurgiu, în premieră în finala Cupei României

Fotbal / Cupa României, semifinale, manşa retur

Sport 17 Aprilie 2014 / 00:00 481 accesări

Deţinătoarea trofeului, Petrolul Ploieşti, nu a obţinut aseară, la Giurgiu, în manşa retur a semifinalelor Cupei României-Timişoreana la fotbal, calificarea în ultimul act al competiţiei. După egalul din tur, de la Ploieşti, scor 0-0, Petrolul a marcat prima în meciul de ieri, iar Astra a egalat prin Budescu, în repriza a doua. Şi când toată lumea o vedea pe Petrolul calificată, Astra a dat lovitura de graţie în al patrulea minut al prelungirilor, prin Paul Papp. Victorie mare pentru Astra Giurgiu, care ajunge în premieră în finala Cupei României. Rezultat final: ASTRA GIURGIU - Petrolul Ploieşti 2-1 (Budescu 52, Papp 90+4 / Tamuz 21) - în tur: 0-0.

În această seară, de la ora 20.30 (în direct la Pro TV), pe Arena Naţională din Bucureşti, este programat şi celălalt duel din semifinale, Dinamo - Steaua (în tur: 2-5), care va fi arbitrat la centru de Istvan Kovacs. Finala Cupei României este programată la 23 mai, la Bucureşti, pe Arena Naţională.