Atila Abibula şi Sebastian Tulea, medalii de bronz la CI de înot ale României

Sport 30 Mai 2018 / 13:15 2443 accesări

Atila Abibula a ocupat locul 3 la seniori, în proba de 200 de metri bras

Sebastian Tulea s-a clasat pe locul 3 în întrecerea juniorilor europeni, la 200 de metri bras

La Campionatele Internaţionale de înot ale României, competiţie găzduită la sfârşitul săptămânii trecute de bazinul olimpic acoperit „Dinamo” din Bucureşti, înotătorul constănţean Atila Abibula, sportiv legitimat la CS Farul şi pregătit de antrenoarea Veronica Macovei, a reuşit un rezultat remarcabil în întrecerea seniorilor. În proba de 200 de metri bras, Atila Abibula s-a clasat pe locul al treilea, cu timpul de 2 minute 22 de secunde şi 40 de sutimi, fiind depăşit de doi înotători din Lituania. La 100 de metri bras, Abibula a ocupat locul 6. Un alt sportiv de la CS Farul, Răzvan Grădinaru, s-a clasat pe locul 5 la 50 de metri bras şi pe locul 8 la 100 de metri bras.

În întrecerea rezervată juniorilor europeni (15-18 ani), Sebastian Tulea, sportiv legitimat la Palatul Copiilor Constanţa şi antrenat de Răzvan Florea, a obţinut medalia de bronz la 200 de metri bras, 2 minute 26 de secunde şi 60 de sutimi. O comportare foarte bună a avut şi Alexandru Preda (Palatul Copiilor Constanţa - antrenor Octavian Tileagă), clasat pe locul 7 la categoria juniorilor europeni.