Atleta Cristina Bujin, în elita mondială la triplusalt

Sport 19 August 2009 / 00:00 647 accesări

La numai 21 de ani, atleta Cristina Bujin, sportivă cu dublă legitimare, CS Farul - Dinamo Bucureşti, se poate mîndri cu un sezon extraordinar. Şi-a îndeplinit obiectivul la Campionatele Europene de tineret, unde a cucerit medalia de argint, iar luni seară a obţinut cea mai bună performanţă a carierei prin clasarea pe locul şapte în finala de la triplusalt din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism de la Berlin. După ce şi-a asigurat un loc între primele 12 atlete ale lumii, constănţeanca nu s-a mulţumit doar cu atît şi a pătruns în finala de opt, graţie primei reuşite, 14,26 m. Celelalte cinci sărituri ale Cristinei din finală au măsurat 14,00 m, 14,03 m, 14,20 m, 14,16 m şi 14,15 m. Prima săritură a fost şi cea care a contat în clasamentul final, unde Cristina s-a clasat pe locul 7. Locul 6 a fost ocupat chiar de idolul său, Tatyana Lebedeva (Rusia), care a avut o reuşită de doar 14,37 m. Proba a fost cîştigată de cubaneza Yargeris Savigne, cu o săritură de 14,95. Între aceste nume mari în atletismul mondial şi-a făcut loc şi “micuţa” Bujin, lipsită pînă acum de experienţa unui Campionat Mondial rezervat senioarelor. „Ne bucură mult rezultatul Cristinei. Cred că dacă ar fi fost puţin mai atentă putea veni lejer în primele şase şi putea fi premiată pentru această reuşită. Este extraordinar faptul că a prins ambele finale. O felicit pe această cale pe ea, pe antrenoarea ei şi pe familia ei. Mă aştept ca ea să progreseze uşor-uşor şi să ne ofere o bucurie şi mai mare la viitoarea ediţie a Campionatelor Mondiale”, a declarat directorul general al CS Farul, Ilie Floroiu. Cum pentru Cristina Bujin întrecerea de la Berlin s-a încheiat, atleta a ajuns aseară acasă, împreună cu antrenoarea sa, Lenuţa Dragomir. Astăzi, CS Farul va avea alte două reprezentante în concursul ce se desfăşoară pe Stadionul Olimpic din Berlin. Nicoleta Grasu (Dinamo Bucureşti - CS Farul) va concura, de la ora 11.10, în calificările de la aruncarea discului, finala probei fiind programată vineri, în timp ce Andreea Ogrăzeanu va luat startul în seriile de la 200 m.

Aseară, România a avut două reprezentante în finala probei de aruncare a suliţei. Monica Stoian s-a clasat pe locul 4, cu o performanţă de 64,51 m, cea mai bună a carierei, aruncare reuşită din prima încercare, iar Maria Negoiţă a ocupat locul 10, cu 57,65 m, din a doua încercare. Finala probei a fost câştigată de Steffi Nerius (Germania), cu 67,30 m. Tot aseară, Angela Moroşanu s-a calificat în finala probei de 400 m garduri, ocupînd locul 3, în prima serie semifinală, cu timpul de 54 de secunde şi 15 sutimi. Din fiecare serie semifinală s-au calificat direct primele două clasate, plus încă două sportive cu cel mai bun timp.