Atleta Cristina Sandu nu a mai reușit surpriza

Atletism / CE de seniori

Sport 18 August 2014 / 00:00 658 accesări

Calificată în mod surprinzător în finala probei de triplusalt de la Campionatele Europene de atletism rezervate senioarelor și seniorilor, care au avut loc săptămâna trecută, pe arena „Letzigrund Stadium” din Zurich, constănțeanca Cristina Sandu nu a reușit să obțină o performanță deosebită. Sportiva legitimată la CS Farul și pregătită de Lucian Sfia, care a acces în ultimul act de pe ultima poziție calificantă, nu a putut da peste cap calculul hârtiei și a încheiat competiția pe locul 12. Constănțeanca a început întrecerea desfășurată sâmbătă cu o săritură modestă, 13,42 metri, iar la a doua încercare a sărit 13,41 m. Cel mai bun rezultat a venit la ultima săritură, 13,58 m, dar a fost mult prea puțin pentru a-și depăși vreo adversară. Medalia de aur a fost câştigată de Olga Saladukha (Ucraina 14,73 m), urmată pe podium de Ekaterina Koneva (Rusia, 14,69 m) şi de Irina Gumenyuk (Rusia, 14,46 m).

DELEGAȚIA TRICOLORĂ, FĂRĂ MEDALIE. Delegația României nu a îndeplinit obiectivul fixat de Federația Română de Atletism, care-și propusese să obțină la Zurich două medalii și șase calificări în finale. Astfel, tricolorii au încheiat competiția fără să obțină vreo medalie, cea mai bună performanță reprezentând-o clasarea lui Marian Oprea pe locul 5 în proba masculină de triplusalt. În ultimele trei zile de concurs, atleții români nu au avut rezultate deosebite, chiar dacă au fost prezenți în mai multe finale. Astfel, în sesiunea de vineri seară, Bianca Răzor s-a clasat pe locul 6 la 400 m, Bianca Perie a terminat pe locul 7 la aruncarea ciocanului, iar Mihai Donișan a fost doar pe locul 11 la săritura în înălţime. În plus, Marius Cocioran s-a clasat pe locul 23 în finala probei de 50 km marş.

Sâmbătă, românii au continuat seria prestațiilor dezamăgitoare, fiind departe de așteptările federației. În finala probei de 800 m, Mirela Lavric a încheiat pe locul 8, ultimul, la peste zece secunde de învingătoare. Ștafeta feminină de 4x400 m, formată din Adelina Pastor, Mihaela Nunu, Angela Moroşanu şi Bianca Răzor, a încheiat prima serie de calificare pe locul 5 şi pe 9 la general, ratând la „mustață” calificarea în finală. Contraperformanța a fost repetată de ștafeta masculină de 4x100 m, alcătuită din Cătălin Cîmpeanu, Alexandru Terpezan, Alexandru Teofilescu şi Alexandru Codreanu, care s-a clasat pe locul 6 în seria a doua de calificări și pe 13 la general, ratând prezența în finală, chiar dacă tricolorii au înregistrat cel mai bun timp al lor din acest sezon.

Duminică, în ultima zi a întrecerii, evoluția atleților români a început cu un abandon, Marius Ionescu retrăgându-se la jumătatea probei de maraton, în momentul în care ocupa locul 25. Nici Cristina Casandra nu a reușit ceva deosebit în finala de la 3.000 m obstacole, terminând doar pe locul 12. În schimb, Daniela Stanciu a avut o prestație onorabilă în ultimul act al probei de săritură în înălțime, stabilind un nou record personal, 1,94 m, cu care s-a clasat pe locul 8.