Atletico Madrid, prima câştigătoare a UEFA Europa League

Fotbal / Finala UEFA Europa League : ATLETICO MADRID - FULHAM 2-1, după prelungiri

Sport 13 Mai 2010 / 00:00 481 accesări

Finala UEFA Europa League, desfăşurată aseară, la Hamburg, a avut nevoie de prelungiri pentru stabilirea câştigătoarei trofeului, eroul partidei fiind atacantul echipei Atletico Madrid, Diego Forlan. Atletico Madrid şi Fulham au încheiat la egalitate cele 90 de minute regulamentare de joc, scor 1-1. După ce Diego Forlan a trimis balonul în bară, în min. 12, acelaşi jucător a deschis scorul în min. 32. Atletico a fost în avantaj numai cinci minute, pentru că Davies a restabilit egalitatea în min. 37. Cu patru minute înaintea de încheierea prelungirilor, în min. 116, Diego Forlan a dat lovitura de graţie. Scor final: Atletico Madrid - Fulham 2-1.

Au evoluat - Atletico (antrenor Quique Sanchez Flores): De Gea - Ujfalusi, Perea, Dominguez, A. Lopez – Reyes (78 Salvio), Assuncao, Raul Garcia, Simao Sabrosa (68 Jurado) - Kun Aguero (119 Valera), Forlan; FC Fulham (Roy Hodgson): Schwarzer - Baird, Hughes, Hangeland, Konchesky - Duff (84 Nevland), Etuhu, Murphy (118 Greening), Davies - Gera - Zamora (55 Dempsey). Cartonaşe galbene: Salvio, Raul Garcia, Diego Forlan / Hangeland. Au arbitrat: Nicola Rizzoli - la centru, Cristiano Copelli şi Luca Maggiani - asistenţi, Paolo Taglievanto şi Andrea De Marco - la cele două careuri, rezervă: Gianluca Rocchi.