Australia, a 31-a formație care se califică la turneul final din Rusia

Fotbal / Preliminariile CM 2018

Sport 15 Noiembrie 2017 / 16:47 724 accesări
Mile Jedinak a marcat golurile calificării australienilor la Cupa Mondială

A mai rămas o singură necunoscută în privința echipelor calificate la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, programat anul viitor, în perioada 14 iunie - 15 iulie. Miercuri, în manșa retur a barajului inter-continental, Australia a învins, pe teren propriu, la Sydney, Hondurasul, cu scorul de 3-1 (Jedinak 54, 72-pen., 85-pen. / A. Elis 90+4) după ce în tur scorul a fost egal, 0-0. Australia a obținut a patra calificare consecutivă la Cupa Mondială.

Cele 31 de formaţii care vor evolua la marele rendez-vous al fotbalului mondial sunt Rusia (țara gazdă), Germania (campioana mondială en titre), Belgia, Anglia, Franța, Islanda, Polonia, Portugalia, Serbia, Spania, Elveţia, Croaţia, Suedia, Danemarca, Argentina, Brazilia, Columbia, Costa Rica, Egipt, Iran, Japonia, Mexic, Nigeria, Panama, Arabia Saudită, Coreea de Sud, Uruguay, Senegal, Maroc, Tunisia și Australia.

Ultima echipă care va obține biletele pentru Rusia va fi decisă la finalul confruntării Peru - Noua Zeelandă, în tur: 0-0, care se va desfășura în zorii zilei de joi, de la ora 4.15.