Avanpremiera partidei România - Turcia a fost la Constanţa

Municipal Constanţa a învins echipa fregatei Salihreis

Sport 21 August 2007 / 00:00 604 accesări

Stadionul “Voinţa” din Complexul Sportiv “Badea Cîrţan” a găzduit ieri un interesant meci amical de fotbal, organizat de Primăria Municipiului Constanţa, între formaţia de veterani Municipal Constanţa şi echipa fregatei Salihreis. Aflaţi la Constanţa într-o vizită în portul militar, militarii de pe fregata Salihreis, una dintre cele cinci nave care formează Grupul de Cooperare Navală în Marea Neagră (Blackseafor), au demonstrat reale calităţi fotbalistice, dar mai ales fizice. Totuşi, experienţa superioară a componenţilor echipei de veterani Municipal Constanţa, finalistă la ediţia din acest an a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, şi-a spus cuvîntul, victoria revenind gazdelor, cu 6-2, la pauză 2-1. S-au jucat două reprize a cîte 30 de minute, pentru Municipal marcînd Stelian Carabaş şi George Pitu - cîte două goluri, Mihai Georges şi Gabi Stan - cîte un gol, iar pentru oaspeţi Ender şi Husein. La Municipal au evoluat foşti jucători ai Farului, Mihai Georges, Tibi Curt, Stelian Carabaş, Adrian Pitu, George Pitu, antrenorul principal de la Futsal Municipal, Dragoş Chipară, Viorel Covrig, Sebi Stoianof, Toader. Schemele “desenate” în teren de jucătorii celor două echipe au fost îndelung studiate după încheierea partidei, mai ales că pe multe dintre acestea le-am putea revedea mîine seară, la Bucureşti, în partida România - Turcia.