Axiopolis Cernavodă, la turneul zonal al CN pentru juniori A1

Sport 16 Iunie 2014 / 00:00 835 accesări

Axiopolis Cernavodă, campioana judeţului Constanţa la juniori (dintre echipele de Liga a IV-a la fotbal), a obţinut calificarea pentru turneul zonal al Campionatului Naţional rezervat juniorilor A1. Echipa antrenată de Tudor Pantaze a depăşit faza interjudeţeană a competiţiei cu o dublă victorie împotriva tulcenilor de la Luceafărul Slava Cercheză. După ce a câştigat în tur, la Topolog, cu 4-3, Axiopolis şi-a adjudecat şi returul de la Cernavodă, scor 3-0 (0-0). Urmează acum etapa zonală, programată în perioada 20-24 iunie, sub forma a patru grupe a câte cinci echipe, la care vor lua parte învingătoarele celor 20 de duble manşe. Mâine, de la ora 12.00, la sediul FRF se vor stabili localităţile în care se vor disputa jocurile din cadrul etapei zonale şi, prin tragere la sorţi, ordinea jocurilor. Cele patru grupe vor fi constituite pe criteriu geografic. Câştigătoarele acestor turnee se califică în semifinale, care vor avea loc, ca şi cele două finale, pe terenul sintetic din cadrul Complexului Sportiv Buftea (28 şi 29 iunie). Reamintim că, anul trecut, competiţia a fost câştigată de juniorii de la Portul Constanţa.