Axiopolis Cernavodă şi CS Medgidia au dat lovitura pe final

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a

Sport 27 Aprilie 2019 / 08:06 1328 accesări
Axiopolis a înscris golul victoriei în prelungirile partidei (sursa foto: Facebook Suporter Axiopolis Cernavodă)

În etapa a 25-a din Liga a 3-a la fotbal, Seria a 2-a, formaţiile din judeţul Constanţa au câştigat pe final partidele disputate vineri, după ce în runda precedentă au pierdut în ultimele minute.

Axiopolis Cernavodă (antrenor Ionel Melenco) a obţinut, pe teren propriu, pe stadionul „Trust” din Cernavodă, o victorie extrem de importantă în meciul cu CS Făurei, scor 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de George Rusu, în minutul 90+2.

Şi CS Medgidia (antrenor Daniel Rădulescu) s-a impus în această etapă, cu scorul de 3-2 (Ergut Asan 27, 90+1, C. Coman 52 / Al. Mitu 5, A. Dobre 11), în deplasare, producând surpriza în confruntarea cu Înainte Modelu, graţie unei reveniri spectaculoase în repriza a doua.

Celelalte rezultate ale etapei: CS Tunari - CS Afumaţi 0-2, Rapid București - Agricola Borcea 6-0, SC Popești-Leordeni - FCSB II 5-0, Progresul Spartac Bucureşti - Sportul Chișcani 8-0, Delta Dobrogea Tulcea - CSM Oltenița 0-3 (la „masa verde”, deoarece Delta Dobrogea Tulcea s-a retras din campionat).

Unirea Slobozia nu a evoluat, deoarece echipa CSO Bragadiru s-a retras din campionat.

Clasament: 1. Rapid 60p (golaveraj: 76-15), 2. Slobozia 55p (57-23), 3. Afumaţi 52p (60-19), 4. Progresul Spartac 51p (57-24), 5. Popeşti Leordeni 42p (45-29), 6. Modelu 36p (38-39), 7. Tunari 35p (50-26), 8. AXIOPOLIS 29p (27-38), 9. Făurei 26p (24-48), 10. MEDGIDIA 25p (27-52), 11. Borcea 25p (35-69), 12. Chişcani 22p (39-51), 13. FCSB II 20p (39-56), 14. Olteniţa 20p (24-45), 15. Tulcea 0p (4-68).

În etapa viitoare, programată sâmbătă, 4 mai, de la ora 18.00, pe stadionul „Central” din Techirghiol, este programat derby-ul dobrogean dintre CS Medgidia şi Axiopolis Cernavodă.