Barcelona calcă totul în picioare

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală

Sport 10 Aprilie 2009 / 00:00 425 accesări

O singură repriză a fost de ajuns pentru ca FC Barcelona să tranşeze calificarea în semifinale în disputa cu Bayern! Atacul de vis al catalanilor, Eto’o - Messi - Henry, a dat o adevărată “lecţie de fotbal” (cum s-a exprimat chiar... Franz Beckenbauer) bavarezilor, înscriind patru goluri pînă la pauză. Spaniolii au cam rezolvat problema calificării, dar - ceea ce este cel mai important - au depăşit criza de formă din lunile februarie - martie. Foarte aproape de calificarea în semifinale este şi Chelsea, care a prins o zi de excepţie pe Anfield Road, sîrbul Ivanovic (doar... rezerva rezervei pînă acum!) fiind cel mai bun jucător de pe teren. Pe lîngă înfrîngere, Liverpool l-a pierdut şi pe Gerrard (a jucat modest miercuri), căruia i-a recidivat o accidentare mai veche. Returul partidelor este programat săptămîna viitoare. Rezultate de miercuri seară: FC Barcelona - Bayern Munchen 4-0 (Messi 9, 38, Eto’o 13, Henry 43); Liverpool - Chelsea 1-3 (F. Torres 6 / Ivanovic 39, 62, Drogba 67).