“Barcelona estului”, aproape de grupele Ligii Campionilor

Fotbal / Liga Campionilor, turul al III-lea preliminar, manşa tur: Galatasaray - Steaua 2-2

Sport 14 August 2008 / 00:00 550 accesări

Steaua Bucureşti, asemănată cu Barcelona datorită echipamentului, a făcut un pas important spre accederea, pentru al treilea an la rînd, în grupele Ligii Campionilor. Vicecampioana României a întîlnit, aseară, în deplasare, pe Galatasaray Istanbul, într-o atmosferă infernală creată de fanaticii fani turci. Stadionul a luat pur şi simplu “foc” înaintea partidei, în momentul în care şi-a făcut apariţia în tribune Gheorghe Hagi. De numele “Regelui” se leagă perioada de glorie a formaţiei turce, care a culminat cu cucerirea Cupei UEFA şi a Supercupei Europei în 2000. Stadionul a fost însă redus rapid la tăcere, pentru că Dayro Moreno a deschis scorul după doar patru minute în urma unei gafe a portarului Aykut, care a degajat mingea în capul lui Arthuro. Turcii nici n-au avut timp să se dezmeticească, iar Nicoliţă, care a fost titular doar pentru că Szekely s-a accidentat la Iaşi, a dublat avantajul, în min. 13, cu un şut puternic din interiorul careului, 0-2. “Ali Sami Yen” a revenit la viaţă în min. 19, cînd Nonda l-a surprins pe Zapata cu un şut la colţ, 1-2. Acesta avea să fie şi rezultatul primei reprize, doar pentru că Zapata a intervenit miraculos în faţa lui Nonda, cu trei minute înaintea pauzei. Imediat după reluare Galata egalează situaţia pe tabelă, Nonda punctînd cu capul din centrul careului, 2-2. Finalul a aparţinut Stelei, care a irosit două şanse importante de a obţine victoria. Mai întîi Lovin (min. 73), nemarcat, a preferat un şut de la marginea careului (respins de Aykut) în locul unei pătrunderi, iar Arthuro (min. 85) a reluat cu capul puţin pe lîngă poartă după un corner executat de Nicoliţă. S-a încheiat 2-2, un rezultat care conferă Stelei prima şansă la calificare în returul programat, în Ghencea, peste două săptămîni.

Au evoluat - Galatasaray (antrenor Michael Skibbe): Aykut - Emre Gungor (67 Sabri), Emre Aşik, Servet Cetin, Hakan Balta - Hasan Şaş (78 Erhan), Fernando Meira, Mehmet Topal (46 Ozbek), Arda Turan - Lincoln, Nonda; Steaua (antrenor Marius Lăcătuş): Zapata - Golanski (74 Neşu), D. Goian, Rădoi, P. Marin - Ov. Petre (61 Ghionea), Lovin - Nicoliţă, Dayro Moreno, Toja (82 Tiago Gomes) - Arthuro. Au arbitrat: Laurent Duhamel - Stephane Duhamel, Laurent Ugo (toţi din Franţa).