Barcelona respectă tradiţia!

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 08 Martie 2007 / 00:00 714 accesări

Din 1996 încoace nicio cîştigătoare a Ligii Campionilor n-a fost capabilă să-şi apere trofeul. Tradiţia se va respecta şi de această dată, pentru că actuala deţinătoare a Cupei Campionilor Europeni şi-a luat adio de la competiţie! Barcelona n-a fost capabilă să întoarcă rezultatul din tur, deşi a avut noroc cu carul în meciul din Anglia! Două şuturi în bară şi alte 3-4 ocazii uriaşe au ratat englezii în prima repriză, în care spaniolii au avut un singur şut spre poartă - Ronaldinho, undeva în înaltul tribunei de pe “Anfield Road”! Barcelona a echilibrat disputa după pauză, reuşind chiar să înscrie (norocos) la a doua ocazie avută la poarta lui Reyna. Dar asta a fost tot, pentru că Liverpool a dominat tactic jocul şi... a mai ratat alte cîteva ocazii uriaşe de a înscrie! Calificare meritată pentru cea mai titrată echipă engleză, care pare decisă să-şi adjudece o nouă Cupă a Campionilor Europeni. Va avea, însă, un adversar de temut - Chelsea, echipă cu un noroc fantastic, vezi golul penibil încasat de Helton la şutul lui Robben. Pînă în minutul 48 portughezii jucaseră perfect şi păreau capabili să apere avantajul golului înscris de Quaresma. Dar prestaţia modestă a portarului Helton a distrus şansele campioanei Portugaliei şi Chelsea s-a calificat în sferturi. Inter s-a dovedit incapabilă să treacă de o Valencie mult mai bună pe ansamblul celor două manşe. Spaniolii au dominat, de altfel, meciul de pe “Mestalla”, dar David Villa şi Morientes au ratat cît pentru două partide! Viitoarea campioană a Italiei dovedeşte că nu prea merită “cadoul” făcut de Federcalcio - titlul pe care-l va cuceri la finalul acestui sezon. În sfîrşit, marea surpriză a serii s-a înregistrat la Lyon, acolo unde OL n-a putut înscrie în faţa Romei lui Chivu. AS Roma a jucat în cel mai pur stil… italian şi a eliminat fără drept de apel formaţia căreia i se ridicau osanale în toamnă. Dar mult prea multă lume a uitat că Olympique Lyon n-a jucat niciodată o finală de cupă europeană…

Rezultatele meciurilor de marţi: Olympique Lyon - AS ROMA 0-2 (Totti 22, Mancini 44) - în tur: 0-0; LIVERPOOL - Barcelona 0-1 (Gudjohnsen 75) - în tur 2-1; CHELSEA LONDRA - FC Porto 2-1 (Robben 48, Ballck 79/ Quaresma 15) - în tur: 1-1; VALENCIA - Inter Milan 0-0 - în tur: 2-2. În sferturile de finală s-au calificat AS Roma, Liverpool, Chelsea şi Valencia.