Barcelona, salvată de Ibrahimovici

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa tur

Sport 24 Februarie 2010 / 00:00 481 accesări

Aseară, în Liga Campionilor, VfB Stuttgart a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu FC Barcelona, din manşa tur a optimilor de finală. Dominarea gazdelor nu a fost suficientă pentru a obţine victoria, Ibrahimovici egalând la începutul reprizei secunde. În Grecia, Bordeaux s-a impus la limită în duelul cu Olympiakos Pireu, campioana Franţei fiind cu un pas în sferturi. Rezultate: Olympiakos Pireu - Girondins Bordeaux 0-1 (Ciani 45+2) şi VfB Stuttgart - FC Barcelona 1-1 (Cacau 25 / Ibrahimovici 52).

Tot aseară, în primul joc din manşa retur a 16-imilor de finală ale UEFA Europa League: Benfica Lisabona - Hertha Berlin 4-0 (Aimar 25, Cardozo 48, 62, Javi Garcia 59) - (în tur: 1-1). Internaţionalul român Maximilian Nicu a evoluat tot meciul pentru Hertha Berlin. Benfica Lisabona este prima echipă calificată în optimile de finală ale UEFA Europa League, celelalte partide din 16-imi fiind programate joi. Înaintea jocului de la Lisabona a fost ţinut un minut de reculegere în memoria victimelor inundaţiilor din Madeira.