Baschetbalistele de la CS Phoenix-Știința au depăşit... suta la Oradea

Baschet feminin / Liga Naţională

Sport 28 Februarie 2020 / 21:18 641 accesări

În etapa a 16-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, Grupa B, CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa a câştigat vineri, în deplasare, întâlnirea cu CSU Rookies Oradea. Partida a fost una controlată în totalitate de baschetbalistele antrenate de Carmin Popa și Ramona Coroamă, care s-au impus categoric, cu scorul 108-57, la pauză 63-28.

Scorul pe sferturi în meciul CSU Rookies - CS Phoenix-Știința: 11-38, 17-25, 14-20, 15-25.

Punctele echipei constănțene au fost înscrise de Lauren Brozoski 35, Donasja Scott 26, Diana Vaţi 16, Mădălina Geleriu 12, Andreea Mititelu 9, Katarina Matijevic 8 şi A Dragoş 2. Au mai jucat Andreea Beldian, Margareta Ion şi Adriana Marin.

În etapa viitoare, CS Phoenix-Știința va juca pe teren propriu, în Sala Sporturilor din Constanţa, miercuri, 4 martie, de la ora 18.00, cu CS Agronomia Bucureşti.