Baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa au produs surpriza în play-off

Baschet feminin / Liga Naţională

Sport 08 Aprilie 2019 / 22:14 640 accesări

Luni seară, la Braşov, în primul meci susţinut în play-off-ul Ligii Naţionale, baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa au produs surpriza. Jucătoarele pregătite de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au câştigat prima partidă din cadrul sferturilor de finală, scor 72-69, la pauză 38-35, cu Olimpia CSU Braşov.CS Phoenix-Știința este prima echipă care se impune în deplasare, în play-off, în acest sezon.

Scorul pe sferturi în meciul Olimpia CSU - CS Phoenix-Știința: 13-28, 22-10, 23-13, 11-21.

Pentru echipa constănţeană au înscris Chelsea Douglas 17 puncte, Jelena Jovanovic 15p, Ecaterina Armanu 14p, Vladinka Erak 10p, Bianca Fota 6p, Cristiana Cutaş 5p şi Teodora Armanu 5p.

A doua partidă dintre cele două formaţii va avea loc tot la Braşov, miercuri, 10 aprilie, de la ora 18.00. Al treilea meci este programat în Sala Sporturilor din Constanţa, la 12 aprilie. Se va juca după sistemul cel mai bun din cinci jocuri, iar a patra întâlnire, dacă va fi necesar, va avea loc tot la Constanţa, la 14 aprilie. Dacă egalitatea va persista, atunci confruntarea decisivă va fi găzduită de braşovence, la 17 aprilie.