Baschetbaliștii de la Energia Tg. Jiu au pierdut al doilea meci în prelungiri

Etapa a treia din FIBA Europe Cup

Sport 14 Ianuarie 2016 / 14:53 414 accesări
Americanul Porter Troupe a fost cel mai bun jucător al gorjenilor

Echipa de baschet masculin Energia Tg. Jiu a fost învinsă, miercuri seară, în deplasare, de formația lituaniană Pieno Zbaigzdes, cu scorul de 95-93, după prelungiri, în a treia partidă din grupa S, contând pentru Top 32, faza a doua a FIBA Europe Cup. Ca de obicei Energia a început mai slab partida, gazdele reușind să conducă cu 21 de puncte în sfertul al treilea (68-47), dar oltenii au avut un reviriment fantastic, egalând la 80 și având chiar șansa victoriei în ultimele secunde la 83-83! S-a intrat, însă, în prelungiri, unde gazdele s-au impus la limită, gorjenii având șansa unui coș egalizator în ultima secundă, ratând și de această dată! Cel mai bun jucător al Energiei a fost Troupe cu 21p, în timp ce la gazde americanul Moore a înscris 22p.

Este cea de-a doua înfrângere suferită de formația olteană în prelungiri, după ce pierduse în același fel și în primul meci al grupei: Cibona Zagreb - Energia Tg. Jiu 93-88. Echipa noastră are o singură victorie în această fază a competiției, 78-68 cu STB Le Havre, în unicul meci jucat pe teren propriu. În clasament conduce Cibona, singura echipă cu două victorii, urmată de Energia, Pieno și STB Le Havre, fiecare cu câte o victorie. Programul echipei din Tg. Jiu este următorul: cu Cibona (20 ianuarie, pe teren propriu), cu Le Havre (27 ianuarie, în deplasare) și cu Pieno (3 februarie, pe teren propriu).

În faza Top 32, 16-imile competiției, sunt opt grupe a câte patru echipe, din care primele două clasate se vor califica în optimile de finală, programate în sistem eliminatoriu „cel mai bun din trei meciuri”. Apoi vor urma sferturile de finală, tot în trei meciuri, și Turneul Final Four. În sezonul 2014-2015, Energia Tg. Jiu s-a calificat în premieră la Turneul Final Four al FIBA Eurochallenge, competiție înlocuită acum de FIBA Europe Cup, ocupând locul 3.