Baschetbalistul constănțean Cătălin Miloș scrie istorie pentru România

La Campionatul Mondial de Streetball pentru juniori

Sport 30 Iunie 2017 / 16:14 501 accesări
Cătălin Miloș în acțiune, la meciul cu Iordania

Așa cum am mai anunțat, un jucător de la Baschet Club Athletic Constanța participă la Campionatul Mondial de Streetball 3x3 rezervat jucătorilor sub 18 ani. Căpitanul echipei de juniori a clubului constănțean, Cătălin Miloș, a fost selecționat în lotul național al României, alături de Victor Bogdan (CSU Sibiu), Alexandru Coconea (Steaua CSM Eximbank București, constănțean și el) și Radu Petrescu (Știința București).

La Campionatul Mondial U-18, care se desfășoară la Chengdu (China) în perioada 28 iunie - 2 iulie, România a reușit să se califice în sferturile de finală, după trei victorii (18-8 cu Uganda, 18-9 cu Iordania și 21-7 cu Indonezia) și o înfrângere (11-18 cu Belgia). Clasamentul final al Grupei D: 1. Belgia; 2. România; 3. Uganda; 4. Indonezia; 5. Iordania. Punctele tricolorilor în partidele jucate în grupă au fost înscrise de Coconea 24, Bogdan 19, Petrescu 19 și Miloș 6.

Meciurile eliminatorii sunt programate duminică. În sferturi, România va întâlni câștigătoarea Grupei A, Olanda, echipă cotată cu prima șansă la cucerirea titlului mondial!