Bayern a dat recital

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 14 Martie 2012 / 00:00 393 accesări

După Benfica Lisabona, AC Milan, FC Barcelona şi APOEL Nicosia, Bayern Munchen şi Olympique Marseille au obţinut, aseară, calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. La Munchen, Bayern a rezolvat ecuaţia calificării încă din prima repriză a duelului cu FC Basel, răzbunând crunt înfrângerea din tur. Mario Gomez a marcat de patru ori, fiind foarte aproape de a-l egala pe Messi, dar Bayern a învins mai categoric decât Barcelona, care a primit un gol de la Bayer Leverkusen. La Milano, Inter a fost eliminată de Olympique Marseille, obţinând doar o victorie de palmares.

Rezultatele înregistrate aseară: Internazionale Milano - Olympique Marseille 2-1 (D. Milito 75, Pazzini 90+6-pen. / Brandao 90+2) - în tur: 0-1 şi Bayern Munchen - FC Basel 7-0 (Robben 11, 81, T. Muller 42, M. Gomez 44, 50, 61, 67) - în tur: 0-1.