Bayern Munchen, pentru a patra oară consecutiv campioană a Germaniei

Fotbal / Record pentru Bundesliga

Sport 08 Mai 2016 / 18:20 432 accesări
Fotbaliștii de la Bayern Munchen au îmbrăcat tricouri personalizate la finalul partidei cu Ingolstadt

Bayern Munchen este prima echipă din istoria Bundesligii care câștigă titlul de campioană de patru ori consecutiv. Echipa antrenată de Pep Guardiola a devenit matematic campioană în sezonul 2015-16 după ce a învins în deplasare pe Ingolstadt cu 2-1, în etapa a 33-a, penultima a sezonului, în vreme ce a doua clasată, Borussia Dortmund, a pierdut cu 0-1 pe terenul lui Eintracht Frankfurt. După acest rezultat, Bayern s-a distanțat la opt puncte față de Borussia Dortmund. Polonezul Robert Lewandowski a marcat ambele goluri pentru Bayern și a ajuns la 29 de reușite în acest sezon, fiind pe prima poziție în clasamentul golgheterilor, urmat de Pierre-Emerick Aubameyang (Borussia Dortmund), cu 25 de goluri.

Bayern este cea mai titrată echipă din Bundesliga, acesta fiind al 25-lea său titlu național și al treilea cu Guardiola pe bancă. Bayern mai are în palmares și un titlu de campioană a Germaniei cucerit înainte de înființarea Bundesligii (1963). Bavarezii vor primi trofeul și medaliile de campioni la ultimul meci al sezonului, programat pe teren propriu, în compania celor de la Hannover 96, sâmbătă, de la ora 16.30.

CELTIC GLASGOW, AL 47-LEA TITLU ÎN SCOȚIA ȘI AL 5-LEA CONSECUTIV

Celtic Glasgow a cucerit al cincilea titlu consecutiv de campioană a Scoției și al 47-lea din istoria de 138 de ani a clubului, asigurându-și primul loc în actuala ediție cu două etape înainte de final. Duminică, în antepenultima rundă a sezonului, Celtic a învins-o cu 3-2 pe FC Aberdeen, echipa de pe locul secund. După 36 de etape disputate, din totalul de 38, Celtic are 12 puncte avans și nu mai poate fi ajunsă de contracandidate. Din campionatul viitor, Celtic se va confrunta din nou cu marea sa rivală din oraș, Glasgow Rangers, care a promovat după mai multe sezoane petrecute în diviziile inferioare, fiind retrogradată în liga a patra din cauza problemelor financiare.

RED BULL SALZBURG, CAMPIOANĂ ÎN AUSTRIA

Echipa Red Bull Salzburg a cucerit titlul de campioană a Austriei după remiza de sâmbătă, 1-1 cu Sturm Graz, în etapa a 34-a, antepenultima a sezonului. Cu 68 de puncte acumulate, Salzburg nu mai poate fi ajunsă de ocupanta locului secund, Rapid Viena, care a strâns 58 de puncte în 33 de meciuri. De la preluarea ca proprietar de către Red Bull, în 2005, Salzburg a câștigat de șapte ori campionatul Austriei, dar nu a reușit niciodată să ajungă în grupele Ligii Campionilor. Anul acesta va intra în cursă în turul 2 preliminar al UEFA Champions League.