Bayern tremură pentru calificare

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 13 Martie 2012 / 00:00 444 accesări

Bayern Munchen încearcă să devină a treia echipă europeană care să obţină Cupa Campionilor Europeni pe propria arenă după Real Madrid (1957) şi Inter Milano (1965), dar până la finala din mai, germanii au o problemă mult mai mare! Trebuie să elimine pe FC Basel, echipă care s-a impus în tur cu 1-0. Elveţienii au continuat evoluţia bună din toamnă, învingând meritat pe Bayern în urmă cu două săptămâni. Evident, în această seară, pe Allianz Arena, situaţia va fi cu totul alta, Bayern având şi susţinerea publicului, dar şi un moral ridicat graţie revenirii lui Schweinsteiger. FC Basel vine cu un record inedit - este neînvinsă în deplasare în această ediţie a UCL şi - mai mult - n-a mai pierdut un meci extern în nicio competiţie oficială din august anul trecut! Tot cu un avantaj de un gol după meciul tur vine şi cea de-a doua echipă oaspete din această seară, OM reuşind atunci o victorie preţioasă chiar în minutele de prelungiri. Francezii par capabili să obţină calificarea având în vederea forma slabă a italienilor, care abia în acest weekend au obţinut prima victorie oficială după două luni! Este drept că nici francezii nu stau prea bine în campionat, dar măcar pleacă în avantaj în meciul din această seară.

Programul din această seară, ambele partide fiind programate de la ora 21.45: Inter Milano - Olympique Marseille (0-1 în tur; în direct la Dolce Sport); Bayern Munchen - FC Basel (0-1 în tur; în direct la TVR 1).