BC Athletic, la un pas de victorie la Sighet

Baschet masculin / Liga Naţională

Sport 17 Ianuarie 2020 / 20:23 705 accesări

Vineri seară, formaţia BC Athletic Constanţa a cedat la limită, în deplasare, în partida cu CSM Sighet, din etapa a 14-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, Grupa B. Gazdele s-au impus la limită, cu scorul de 86-84, la pauză 41-39. A fost un duel în care echipa constănţeană a condus cu scorul de 84-77, cu un minut şi 23 de secunde înaintea finalului, însă nu a reuşit să păstreze avantajul.

Pentru „Gladiatorii din Tomis” au marcat Georgian Păun 22 de puncte, Christian Chiţu 19p, Kyle Kilgore 15p, Andrei Oprean 9p, Cristian Mâinea 7p, Rahsaan Williams 4p, Adrian Trandafir 4p, Darian Bryant 2p şi Affia Ambadiang 2p. A mai evoluat Victor Dudaş.

Scorul pe sferturi în meciul CSM Sighet - BC Athletic: 24-14, 17-25, 20-21, 25-24.

„Gladiatorii din Tomis nu reușesc să se impună în deplasarea de la Sighetu Marmației și cedează la finalul unui meci foarte disputat, scor final 86-84.

BC Athletic a cedat în deplasarea de la CSM Sighet după o repriză secundă în care a revenit de la un handicap de două puncte la pauză, 41-39.

Constănțenii au egalat la primul atac al reprizei secunde iar finalulurile ultimelor sferturi au fost mai tot timpul unele care au dus Constanța în penalizare, sfertul 4 marcând și trecerea la conducere a celor de la CSM Sighet la un punct, 61-60.

Ultimul sfert a fost decisiv în economia partidei, unul în care BC Athletic a avut și cel mai mare avantaj, de 7 puncte, finalul fiind o luptă pentru timp, cu faulturi intenționate de partea gazdelor, situație care făcut tabela să arate 85-84 cu 36 secunde rămase din meci. Pe final Gladiatorii din Tomis puteau egala prin Kilgore de la linia de libere însă jucătorul nostru a ratat ambele libere, finalul arătând 86-84 pe tabelă.

Mulțumim tuturor pentru sprijin... Team is everything!”, a fost mesajul postat pe pagina oficială de Facebook a clubului constănţean.