BC Farul, aproape de o nouă victorie

Baschet / Liga Naţională, etapa a 22-a: BC FARUL CONSTANŢA - CSM BUCUREŞTI 71-74

Sport 18 Februarie 2013 / 00:00 503 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a fost, sâmbătă, foarte aproape de un nou succes în Liga Naţională. La capătul unui meci electrizant, cu un final în care constănţenii ar fi putut răsturna situaţia de pe tabela de marcaj, BC Farul a cedat, scor 71-74 (14-15, 10-23, 21-17, 26-19) în disputa cu CSM Bucureşti, în etapa a 22-a. Deşi în efectiv complet după revenirea lui Tomasevic - cel mai bun jucător al gazdelor în acest meci - BC Farul s-a văzut condusă la pauză cu 38-24. Oaspeţii şi-au mărit avansul în primele trei minute ale parţianului trei, 47-25, moment în care a început şi cursa de urmărire a Farului. Încurajaţi de suporteri şi mai eficienţi în ofensivă, “marinarii“ au intrat în ultimul sfert cu un deficit de zece puncte, 45-55. CSM-ul s-a distanţat însă din nou la o diferenţă ce părea liniştitoare, 66-50, însă finalul jocului a aparţinut Constanţei. Cu 1 min. şi 53 de seunde înainte de final tabela arăta doar 70-67 în favoarea bucureştenilor, avantaj pe care aceştia au ştiut să îl păstreze până la final, scor 74-71.

„Am dat posibilitatea oaspeţilor să se distanţeze pe tabelă, dar apoi am revenit şi am arătat că ne putem bate de la egal la egal. Începem să sudăm această echipă”, a spus, la final, antrenorul principal al Farului, Costel Cernat. Pentru BC Farul au marcat: Tomasevic 17p, Mitchell 13p, Booth 11p, Grubisic 10p, Petronic şi Minea - 7p, Markovic 6p.

Celelalte rezultate ale etapei: BC Timişoara - Dinamo Bucureşti 112-63, Gaz Metan Mediaş - CSM Oradea 71-64, BC Miercurea Ciuc - CSU Sibiu 79-82, CSS Giurgiu - Energia Rovinari 104-99, Timba Timişoara - U. Cluj 72-95, CSU Ploieşti - BCM Piteşti 71-67, SCM Craiova - BC Mureş Tg. Mureş 88-81.

Clasament: 1. CSM Oradea 40p, 2. SCM Craiova 39p, 3. Gaz Metan Mediaş 38p, 4. CSU Ploieşti 37p, 5. CSM Bucureşti 37p, 6. U. Cluj 37p, 7. BC Timişoara 37p, 8. BC Tg. Mureş 37p, 9. Energia Rovinari 33p, 10. CSU Sibiu 33p, 11. BCM Piteşti 32p, 12. CSS Giurgiu 30p, 13. Timba Timişoara 27p, 14. BC Miercurea Ciuc 25p, 15. BC FARUL CONSTANŢA 25p, 16. Dinamo Bucureşti 24p.