BC Farul, condusă cu 2-0 de BCM Piteşti

Baschet (m) / Liga Naţională, play-out, meciurile 1 şi 2: BCM PITEŞTI - BC FARUL CONSTANŢA 89-67 şi 78-74

Sport 15 Aprilie 2013 / 00:00 556 accesări

Baschet Club Farul Constanţa este condusă cu 2-0 la general de BCM Piteşti în prima fază a play-out-ului. După ce sâmbătă au pierdut cu 67-89 (9-19, 23-22, 23-21, 12-27), constănţenii au fost învinşi şi în a doua partidă disputată duminică, tot la Piteşti, scor 78-74 (26-23, 23-14, 12-19, 17-18) în favoarea gazdelor, chiar dacă în ambele confruntări baschetbaliştii constănţeni au avut momente bune de joc.

APROAPE DE VICTORIE. Deşi a fost superioară Piteştiului în sferturile doi şi trei din primul joc, BC Farul a trebuit să se recunoască învinsă sâmbătă, diferenţa fiind făcută în ultimul parţial, când de la 64-61 pentru BCM Piteşti, scorul a devenit 79-61, gazdele impunându-se în final cu 89-67. BC Farul a încercat să egaleze situaţia la general în jocul de duminică şi nu a fost deloc departe de a reuşi acest lucru. Primul sfert a fost adjudecat greu de piteşteni, 26-23, însă elevii lui Tudor Costescu au avut un parţial secund foarte bun, rezultatul pauzei fiind 49-37 pentru BCM Piteşti. A urmat momentul unei reveniri spectaculoase a constănţenilor, care după ce au câştigat parţialul al treilea cu 19-12, au dat mari emoţii gazdelor în ultimul minut de joc, când s-au apropiat la doar două puncte, 72-74 cu 17 secunde înainte de final şi apoi 74-76 cu patru secunde rămase de disputat, însă ultimele puncte au aparţinut Piteştiului, care s-a impus cu 78-74. „Un arbitraj părtinitor, care nu ne-a permis să câştigăm. Am făcut o partidă foarte bună duminică şi mă bucur că începem să jucăm tot mai bine. Sunt mulţumit de joc, meritam să câştigăm”, a declarat antrenorul principal al BC Farul, Costel Cernat.

Următoarele două partide vor avea loc la Constanţa, pe 18 şi 19 aprilie (ultimul dacă va mai fi necesar). În meciul de duminică, pentru echipa constănţeană au marcat: Petronic 17p, Booth şi Tomasevic - câte 15p, Mitchell 12p, Grubisic 6p, Santana şi Minea - câte 4p, Markovic 1p. Din cauza unor probleme tehnice, gazdele nu au putut oferi reprezentanţilor celor două echipe foaia de joc cu marcatorii primei partide, desfăşurate sâmbătă.

Rezultatele înregistrate în celelalte partide - play-out (“cel mai bun din cinci partide”): Energia Rovinari - Dinamo Bucureşti 3-0 (92-71, 102-69 şi 87-62), CSU Atlassib Sibiu - BC Miercurea Ciuc 3-0 (83-63, 88-72 şi 88-76) şi CSS Giurgiu - BC Timba Timişoara 2-2 (81-58, 99-87, 80-75 şi 118-65, ultimul joc la Giurgiu); play-off (“cel mai bun din cinci jocuri”): CSM Oradea - U. Cluj 1-1 (77-63 şi 67-68 - următoarele două partide la Cluj-Napoca), CSU Ploieşti - BC Timişoara 2-0 (85-83, 74-68, următoarele două jocuri la Timişoara), BC Mureş Tg. Mureş - CSM Bucureşti 1-0 (89-67, a doua partidă astăzi, de la ora 19.00); SCM Craiova - Gaz Metan Mediaş 0-1 (64-78, a doua partidă astăzi, de la ora 17.30, în direct la Digi Sport 2).