BC Farul Constanţa - BC Miercurea Ciuc, în faza a doua din play-out

Baschet (m) / Liga Naţională

Sport 20 Aprilie 2013 / 00:00 767 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a încheiat mai repede decât şi-ar fi dorit confruntarea cu BCM Piteşti, din prima fază a play-out-ului Ligii Naţionale de baschet masculin. Superiori valoric, dar şi mai experimentaţi, piteştenii s-au impus cu 3-0 la general, însă au tremurat serios pentru victorie în ultimele două partide, una câştigată pe teren propriu, cu 78-74 şi a doua, joi seară, la Constanţa, după două reprize de prelungiri, scor 89-86. După aceste meciuri, BC Farul se gândeşte la confruntările cu BC Miercurea Ciuc (0-3 la general cu CSU Atlassib Sibiu), din a doua etapă a play-out-ului, în urma cărora se va decide una din echipele retrogradate. Se va juca după sistemul “cel mai bun din cinci partide”, dar de această dată BC Farul va juca primele două meciuri la Constanţa, apoi jocurile 3 şi 4 (ultimul dacă va mai fi necesar) la Miercurea Ciuc. În cazul în care scorul va fi egal după primele patru întâlniri, meciul decisiv va avea loc la Constanţa.

„Cu Miercurea Ciuc va trebui, în primul rând, să câştigăm primele două partide de la Constanţa. Am câştigat în acest sezon la ei, dar sunt o echipă incomodă, cu jucători străini ce pot pune probleme. Trebuie să tratăm meciurile cu maximă seriozitate, pentru că toate vor fi grele. Ne bizuim pe faptul că am avut o evoluţie foarte bună în ultima parte a campionatului şi trebuie să arătăm acest lucru şi cu Ciucul”, a declarat antrenorul principal al BC Farul, Costel Cernat. În sezonul regulat, fiecare echipă a câştigat pe terenul advers! BC Miercurea Ciuc s-a impus în tur, la Constanţa, cu 87-71, iar în retur, BC Farul a câştigat, în deplasare, cu 65-56. Partidele sunt programate pe 2 şi 3 mai - la Constanţa, 8 şi 9 mai - la Miercurea Ciuc şi apoi 12 mai - din nou la Constanţa. La solicitarea cluburilor, meciurile ar putea fi devansate.