BC Farul, eliminată din Cupa României

Baschet (m) / Cupa României, sferturi de finală: ENERGIA ROVINARI - BC FARUL CONSTANŢA 118-49

Sport 17 Decembrie 2013 / 00:00 491 accesări

După ce duminică au disputat, la Tg. Jiu, prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei României la baschet masculin, formaţiile Energia Rovinari şi BC Farul Constanţa s-au întâlnit ieri, tot la Tg. Jiu, în partida retur din această fază a competiţiei. Ca şi în primul joc, câştigat de gorjeni cu 110-69, nici în disputa de ieri gazdele nu au întâmpinat niciun fel de probleme, impunându-se şi mai clar, scor 118-49 (28-11, 31-17, 31-15, 28-6). Pentru BC Farul au punctat Stănescu 12p, Deconescu şi Trandafir - câte 9p, Enache 6p, Minea 5p, Păun 4p, Bucur şi Oltean - câte 2p. Oboseala acumulată în primele două jocuri (n.r. - constănţenii au jucat şi sâmbătă la Tg. Jiu, scor 62-98) s-a resimţit din plin în jocul tinerilor baschetbalişti constănţeni, care au cedat destul de repede din punct de vedere fizic. Cu un lot mult mai numeros şi experimentat, Energia conducea încă de la pauza mare cu 59-28, pentru ca în final să se impună cu 118-49, după ce BC Farul nu a mai reuşit decât 21 de puncte în ultimele douăzeci de minute. Acesta a fost ultimul meci oficial al Farului în 2013, formaţia constănţeană disputând în devans partida cu Universitatea Mobitelco Cluj, scor 61-102.