BC Farul, învinsă de fosta campioană a României

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 24-a: BC FARUL CONSTANŢA - U. CLUJ 65-77

Sport 27 Februarie 2013 / 00:00 500 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a făcut un nou meci foarte bun, aseară, la Sala Sporturilor, în faţa multiplei campioane a României, Universitatea Cluj, într-o partidă din etapa a 24-a a Ligii Naţionale de baschet masculin. Chiar dacă au pierdut, scor 65-77 (15-22, 23-20, 12-17, 15-18), “marinarii” au arătat, din nou, că pot lupta de la egal la egal cu o echipă mult mai experimentată. Clujenii au început tare jocul, 6-0, 11-2, 15-3 şi apoi 22-11, dar Farul a recuperat încet, dar sigur, oaspeţii având după un prim sfert un avans de doar şapte puncte, 22-15. Farul a egalat la 23-23 cu şapte minute şi 30 de secunde înainte de pauză, însă, cu un procentaj bun la aruncările de la trei puncte, Clujul a avut din nou un avans consistent pe tabelă, 35-23. Antrenorul principal al Farului, Costel Cernat, a cerut time-out, a schimbat sistemul de joc, iar acest lucru s-a văzut rapid pe tabelă, 35-33 şi apoi doar 42-38 pentru oaspeţi după sfertul secund. Clujul a avut un start perfect în parţialul trei, 51-38, cea mai mare diferenţă din meci. BC Farul a intrat în ultimul sfert cu un handicap de doar nouă puncte, 50-59, dar şi cu speranţe că poate produce surpriza. Şi nu a lipsit mult, apropiindu-se la 55-60, însă nu a mai avut puterea în ultimele cinci minute de joc să ofere un final electrizant, U. Cluj impunându-se cu 77-65.

Pentru BC Farul au marcat: Tomasevic 13p, Booth 12p (2x3), Mitchell 10p, Markovic 9p (1x3), Petronic 9p, Grubisic 6p, Santana 4p (1x3), Minea 2p.

Într-o altă partidă desfăşurată aseară, BC Timba Timişoara - BCM Piteşti 68-81. Celelalte jocuri ale etapei au loc astăzi: BC Timişoara - BC Miercurea Ciuc (ora 18.00); CSS Giurgiu - CSS Oradea (ora 18.00), CSU Ploieşti - CSU Sibiu (ora 18.00, Digi Sport 2), BC Mureş Tg. Mureş - Energia Rovinari (ora 19.00), SCM Craiova - CSM Bucureşti (ora 20.00, Digi Sport 2).

Clasament: 1. CSM Oradea 42p, 2. Craiova 41p, 3. U. Cluj 41p, 4. Mediaş 40p, 5. Mureş 39p, 6. CSU Ploieşti 39p, 7. BC Timişoara 38p, 8. CSM Bucureşti 38p, 9. Sibiu 35p, 10. BCM Piteşti 35p, 11. Energia Rovinari 34p, 12. CSS Giurgiu 31p, 13. Timba Timişoara 29p, 14. BC FARUL CONSTANŢA 28p, 15. BC Miercurea Ciuc 26p, 16. Dinamo Bucureşti 25p.