BC Farul, învinsă greu în Bănie

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 20-a: SCM CRAIOVA - BC FARUL CONSTANŢA 85-77

Sport 05 Februarie 2013 / 00:00 500 accesări

Aseară, în ultima partidă din etapa a 20-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, Baschet Club Farul Constanţa a pierdut, scor 85-77 (23-13, 22-15, 24-15, 16-34), meciul susţinut, în deplasare, cu SCM Craiova. Drumul istovitor, dar şi unele probleme de efectiv, şi-au făcut simţită prezenţa în jocul formaţiei constănţene. Chiar dacă a oferit o replică foarte bună mai ales în ultimul parţial, constănţenii au trebuit să se recunoască învinşi de o formaţie puternică, omogenă, care se înscrie cu şanse reale în cursa pentru titlu în acest campionat. După un start echilibrat, în care BC Farul a condus cu 4-2, gazdele au controlat meciul şi s-au distanţat la 18-6, pentru a încheia primul parţial cu zece puncte diferenţă, 23-13. Lipsa lui Grubisic l-a obligat pe Costel Cernat să-l forţeze mai mult pe Minea sub panou, însă pivotul Farului a făcut cinci greşeli personale în doar 15 minute! Din acel moment BC Farul a rămas într-un singur pivot, Petronic, iar şansele unei reveniri se reduceau drastic. Susţinută de aproximativ 4.000 de suporteri (!), SCM Craiova conducea la pauză cu 45-28 şi apoi cu 69-43. Nimic nu prevestea însă finalul electrizant. Farul a profitat în ultimul sfert de numeroasele schimbări din tabăra gazdă şi s-a apropiat la 79-75 cu mai puţin de două minute până la final. Eliminarea lui Petronic a decis însă soarta meciului, Craiova câştigând cu 85-77. Pentru BC Farul au marcat: Markovic şi Mitchell - câte 20p, Booth 19p, Petronic 13p, Trandafir 3p, Minea 2p.

Clasament: 1. CSM Oradea 38p, 2. SCM Craiova 35p, 3. U. Cluj 34p, 4. Mureş Tg. Mureş 34p, 5. BC Timişoara 34p, 6. CSU Ploieşti 33p, 7. CSM Bucureşti 33p, 8. Gaz Metan Mediaş 32p, 9. Energia Rovinari 30p, 10. CSU Sibiu 30p, 11. BCM Piteşti 29p, 12. CSS Giurgiu 27p, 13. Timba Timişoara 25p, 14. Miercurea Ciuc 23p, 15. BC FARUL CONSTANŢA 23p, 16. Dinamo Bucureşti 20p.