BC Farul, învinsă la Timişoara

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 18-a: BC TIMBA TIMIŞOARA - BC FARUL CONSTANŢA 80-65

Sport 22 Ianuarie 2013 / 00:00 555 accesări

Ieri, în etapa a 18-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, BC Farul Constanţa a întâlnit, în deplasare, pe BC Timba Timişoara, meciul încheindu-se cu victoria gazdelor, scor 80-65 (23-24, 19-16, 24-13, 14-12). Duelul nou-promovatelor a fost însă mult mai disputat decât partida din tur. Primul sfert a revenit “marinarilor”, cu 24-23, la capătul a zece minute ce ofereau multe speranţe elevilor lui Costel Cernat. Echilibrul s-a păstrat şi în parţialul secund, adjudecat însă de gazde, care la pauza mare intrau în avantaj la cabine, scor 42-40. Din păcate, BC Farul a pierdut din turaţie în a doua jumătate a sfertului al treilea, iar bănăţenii s-au distanţat la 66-53 pe tabelă, graţie în special reuşitelor de trei puncte ale americanului Horton. Constănţenii nu au reuşit să remonteze diferenţa, iar Timba s-a impus clar în final, scor 80-65. Pentru BC Farul au marcat: Markovic şi Tomasevic - câte 15p, Minea 12p, Grubisic 8p, Petronic 7p, Mitchell 5p, Booth 3p.

În celelalte rezultate din etapa a 18-a s-au înregistrat următoarele rezultate: CS Gaz Metan Mediaş - BC Mureş Tg Mureş 76-63, BC Timişoara - CS Energia Rovinari 94-87, CS Dinamo Bucureşti - BCM U Piteşti 59-90, CSU Atlassib Sibiu - CSM Oradea 76-83, SCM Craiova - CSS Giurgiu 84-70, CSU Ploieşti - CSM Bucureşti 103-83. Partida BC Miercurea Ciuc - U. Mobitelco Cluj s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.

Clasament: 1. CSM Oradea 35p, 2. Mureş Tg. Mureş 31p, 3. BC Timişoara 31p, 4. CSU Ploieşti 31p, 5. SCM Craiova 31p, 6. CSM Bucureşti 30p, 7. Mediaş 28p, 8. U. Cluj 28p, 9. Rovinari 27p, 10. Sibiu 26p, 11. Piteşti 26p, 12. CSS Giurgiu 24p, 13. Timba 23p, 14. Miercurea Ciuc 20p, 15. BC FARUL CONSTANŢA 20p, 16. Dinamo 18p.