BC Farul, la cel mai bun joc în deplasare din acest sezon

Baschet (m) / Liga Naţională

Sport 06 Februarie 2013 / 00:00 455 accesări

Chiar dacă a pierdut partida din Bănie, 77-85 cu SCM Craiova, în etapa a 20-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, BC Farul Constanţa a arătat multe lucruri bune. Mai ales în ultimul sfert, când, profitând de schimbările din tabăra gazdelor (n.r. - locul secund în clasament), formaţia constănţeană a reuşit să pună în balanţă deznodământul jocului, după ce craiovenii conduceau la un moment dat cu 69-43! Diferenţa înregistrată înaintea ultimului parţial s-a datorat în mare măsură şi celor trei absenţe importante, Tomasevic, Grubisic şi Santana. În plus, după doar 14 minute, constănţenii l-au pierdut şi pe Minea, eliminat pentru cinci greşeli personale, aceeaşi soartă având-o şi Petronic, în finalul întâlnirii, când Farul se apropiase la doar patru puncte, 75-79. A fost în schimb seara americanului Mitchell, la cea mai bună partidă pentru BC Farul. Fundaşul în vârstă de 32 de ani a înscris zece dintre cele unsprezece aruncări libere, două coşuri de trei puncte şi două coşuri de la semidistanţă, contabilizând şi cinci pase decisive, şapte recuperări şi două intercepţii. Procentaje foarte bune au avut, de asemenea, Markovic, Booth şi Petronic, aceştia reuşind, alături de Mitchell, 72 dintre cele 77 de puncte ale Farului!

„Doar de ultimul sfert sunt mulţumit. În rest aşteptam mult mai mult de la jucători. Unii cred că s-au şi speriat de atmosfera de la Craiova, cu 4.000 de oameni în tribune. Ţinând cont de valoarea adversarului, se poate spune că a fost cel mai bun meci din deplasare. Markovic este o extremă pe care mi-am dorit-o şi mă bucur că ne ajută mult la fiecare meci. Din păcate nu am avut rezerve pe măsura celor din teren. Este foarte greu când evoluezi şi cu atâtea probleme de efectiv şi apoi ajungi ca în finalul meciului să nu mai ai niciun pivot disponibil”, a declarat antrenorul principal al echipei constănţene, Costel Cernat.

În etapa viitoare, a 21-a, BC Farul Constanţa va juca, sâmbătă, în deplasare, cu BC Mureş Tg. Mureş.