BC Farul, obiectiv îndeplinit la Miercurea Ciuc

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 29-a: BC MIERCUREA CIUC - BC FARUL CONSTANŢA 56-65

Sport 29 Martie 2013 / 00:00 597 accesări

Baschet Club Farul Constanţa şi-a luat o binemeritată revanşă în faţa echipei BC Miercurea Ciuc, în etapa a 29-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, impunându-se, aseară, în deplasare, cu 65-56 (18-7, 13-9, 15-25, 19-15). Constănţenii au început foarte bine meciul, iar apărarea exactă şi eficienţa în atac le-au adus un avantaj normal pe tabelă după primul parţial: 18-7. Sfertul al doilea a revenit tot Farului, însă la capătul a zece minute în care cele două echipe s-au întrecut în ratări. Partida părea să se îndrepte spre un succes facil al constănţenilor, care conduceau cu 44-28 în sfertul al treilea, însă gazdele au revenit periculos pe tabelă, scorul în primul minut al ultimului parţial fiind doar 46-44 pentru BC Farul! Încurajaţi de perioada mai slabă a Farului, ciucanii au pus probleme până la final, dar “marinarii” au reuşit să rămână în permanenţă în avantaj şi să se impună meritat, scor 65-56. „Am controlat jocul încă din primele minute. Doar în finalul sfertului al treilea am avut o perioadă mai slabă în care gazdele au revenit şi ne-au pus probleme. Am avut însă o apărare bună, Tomasevic, Markovic, Santana şi Popa au făcut o partidă foarte bună, ca de altfel şi ceilalţi jucători. Victoria este victorie şi sunt mulţumit de echipă“, a declarat la final antrenorul principal al Farului, Costel Cernat.

Pentru BC Farul au marcat: Tomasevic 16p, Markovic 11p, Santana 10p, Mitchell şi Petronic - câte 9p, Booth şi Grubisic - câte 4p, Minea 2p.

Rezultatele etapei: BC Timişoara - CSS Giurgiu 86-96, Gaz Metan Mediaş - SCM Craiova 101-66, BC Miercurea Ciuc - BC Farul Constanţa 56-65, CSU Atlassib Sibiu - BC Mureş Tg. Mureş 74-88, BCM Piteşti - Energia Rovinari 75-78, CSU Ploieşti - BC Timba Timişoara 107-85, CSM Oradea - U. Cluj 75-84. Partida Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti (ora 19.15, Digi Sport 2) va avea loc astăzi. Clasament: 1. Oradea 52p, 2. CSU Ploieşti 51p, 3. Tg. Mureş 49p, 4. Craiova 49p, 5. U. Cluj 48p, 6. Mediaş 48p, 7. BC Timişoara 48p, 8. CSM Bucureşti 44p, 9. Rovinari 43p, 10. Sibiu 43p, 11. Piteşti 42p, 12. Giurgiu 40p, 13. Timba 37p, 14. BC FARUL 36p, 15. Ciuc 32p, 16. Dinamo 29p.