BC Farul, umilită la Cluj-Napoca

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 9-a: U. MOBITELCO CLUJ - BC FARUL CONSTANŢA 103-57

Sport 24 Noiembrie 2012 / 00:00 610 accesări

BC Farul Constanţa a suferit, vineri, la Cluj-Napoca în etapa a 9-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, cel mai sever eşec din acest sezon, 57-103 (20-31, 17-28, 10-19, 10-25) cu U. Mobitelco Cluj. Chiar dacă şansele la un succes erau minime, mai ales că McFarland şi Santana nu au putut face deplasarea, antrenorul Costel Cernat spera totuşi la un cu totul alt deznodământ în confruntarea cu U. Cluj. BC Farul a suferit din nou în atac, unde Booth, Marquis sau Wallace nu înţeleg că acest sport este unul colectiv, dar marile probleme au fost în special în apărare. Fără să forţeze, clujenii s-au desprins pe tabelă încă din primele minute, 13-5, pentru ca după primul sfert diferenţa să fie şi mai mare, 31-20. Sfertul al doilea s-a desfăşurat în aceleaşi coordonate, iar degringolada din apărare a permis Clujului să conducă la pauză cu 59-37. BC Farul a continuat jocul modest şi în următoarele două sferturi, iar în final tabela a indicat un sec 103-57 pentru gazde. Şi dacă amintim că ardelenii şi-au permis în final să evolueze cu mulţi juniori, unii chiar de 16 ani, rezultatul este cu atât mai ruşinos pentru componenţii echipei constănţene. Pentru BC Farul au evoluat: Mathis 21p, Petronic 11p, Booth 9p, Wallace şi Minea - câte 8p, Olteanu, Senai, Trandafir. „Un meci sub aşteptări. Jucători fără valoare, fără personalitate, fără orgoliu. Jucătorii străini nu înţeleg că acest sport este unul colectiv. Se anunţă o iarnă foarte grea pentru toţi jucătorii dacă nu vor înţelege măcar acum că este nevoie de o altă atitudine”, a declarat antrenorul Costel Cernat.

Celelalte meciuri ale etapei - sâmbătă: BC Miercurea Ciuc - BC Timişoara (ora 17.00), CSM Bucureşti - SCM Craiova (ora 18.00), CSU Atlassib Sibiu - CSU Ploieşti (ora 19.15), CS Energia Rovinari - BC Mureş Tg. Mureş (ora 20.00); duminică: BCM Piteşti - Timba Timişoara (ora 18.00); luni: CSM Oradea - CSS Giurgiu (ora 19.30). Meciul Dinamo Bucureşti - Gaz Metan Mediaş, scor 64-106, a avut loc vineri.