BC Farul, victorie fără emoţii în deplasare

Baschet / Divizia B, Seria a 2-a: PHOENIX GALAŢI - BC FARUL CONSTANŢA 52-87

Sport 21 Noiembrie 2011 / 00:00 659 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a confirmat şi la Galaţi intenţiile din acest sezon, obţinând un nou succes concludent, scor 87-52 cu echipa Phoenix din localitate, la capătul unui meci dominat cu autoritate de constănţeni. Gazdele, cu mulţi jucători sub 19 ani în lot, au oferit o replică puternică doar în primul sfert, în care au şi condus, dar tot Farul a fost cea care a reuşit să şi-l adjudece, cu 16-13. Cu un lot mai experimentat, Farul a dominat categoric următoarele două parţiale, 21-12 şi 30-11, iar diferenţa înregistrată înaintea ultimul sfert, 67-36, i-a permis antrenorului Farului, Costel Cernat, să poată utiliza din nou jucătorii foarte tineri din lot. Chiar şi în aceste condiţii, CS BC Farul a câştigat şi ultimul sfert, 20-16, demonstrând că este una dintre candidatele importante la promovare.

„Echipa începe să se lege. Acesta este cel mai important lucru. Am jucat ceea ce îmi doresc, cu o apărare bună şi acţiuni rapide în atac. Toată lumea din Constanţa este alături de ei, astfel că sunt obligaţi să joace şi să se pregătească cât mai bine“, a declarat Cernat. Cele mai multe puncte pentru Farul au fost reuşite de Drăguş 18p, Grecu 16p, Minea 14p şi Pop 12p. În etapa viitoare, programată sâmbătă, CS BC Farul va întâlni, de la ora 12.00, pe teren propriu, în Sala “Tomis“, pe CS Time Bucureşti.