BC Farul, victorie muncită cu Dinamo

Baschet (m) / LN, etapa a 27-a: DINAMO BUCUREŞTI - BC FARUL CONSTANŢA 68-77

Sport 15 Martie 2013 / 00:00 567 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a confirmat calculul hârtiei şi s-a impus greu, dar meritat, în meciul susţinut aseară, în deplasare, cu Dinamo Bucureşti, scor 77-68 (24-19, 19-23, 15-14, 19-12). Dinamo a condus cu 4-0 în debutul jocului, dar Booth a redus diferenţa după un coş de trei puncte. Finalul primului parţial a aparţinut echipei constănţene, care a condus cu 24-19. Booth, Markovic şi Minea au dus Farul la zece lungimi, 41-31 - în min. 17, însă gazdele au revenit în finalul sfertului secund, la cabine intrându-se cu un avans minim pentru elevii lui Costel Cernat: 43-42. Dinamo a preluat conducerea imediat după reluare, 44-43, dar Booth şi-a continuat evoluţiile foarte bune din ultima perioadă cu alte şapte puncte consecutive, iar tabela arăta din nou echipa constănţeană la conducere, 50-46. Dinamo a păstrat suspansul până cu şapte minute înainte de final, scor 61-61. Americanii Booth şi Mitchell au înscris coş după coş, BC Farul s-a distanţat la 12 puncte cu mai puţin de patru minute înaintea finalului, iar soarta partidei era aproape pecetluită. Scorul final, 77-68 pentru BC Farul, aduce alte două puncte importante în contul “marinarilor”. Pentru BC Farul au marcat: Booth 28p (4x3), Markovic 10p (2x3), Minea 10g, Grubisic 9p, Tomasevic 8p (1x3), Mitchell 7p (1x3), Santana 5p.

„Un meci foarte greu. Dinamo nu mai este echipa din tur. Am primit prea uşor unele puncte, dar sunt mulţumit că am câştigat. Acesta este cel mai important lucru”, a declarat antrenorul Costel Cernat.

Celelalte rezultate ale etapei: BCM Piteşti - BC Mureş Tg. Mureş 71-95, CSU Ploieşti - SCM Craiova 83-66, BC Miercurea Ciuc - BC Timba Timişoara 82-91, CSU Atlassib Sibiu - CSS Giurgiu 80-72, BC Timişoara - Gaz Metan Mediaş 86-80, U. Cluj - Energia Rovinari 86-74, CSM Oradea - CSM Bucureşti 95-77.

Clasament: 1. CSM Oradea 49p, 2. Tg. Mureş 47p, 3. CSU Ploieşti 47p, 4. Craiova 46p, 5. Mediaş 45p, 6. BC Timişoara 45p, 7. U. Cluj 45p, 8. CSM Bucureşti 43p, 9. Energia Rovinari 40p, 10. Sibiu 40p, 11. BCM Piteşti 39p, 12. CSS Giurgiu 36p, 13. Timba Timişoara 35p, 14. BC FARUL CONSTANŢA 33p, 15. BC Miercurea Ciuc 30p, 16. Dinamo Bucureşti 28p.